Dwumecz reprezentacji z Niemkami

Aż trudno w to uwierzyć. Po 29-latach seniorska reprezentacja Polski ponownie zagra z Niemkami. Przed nami dwumecz o punkty.


Przed nami drugie z trzech "okienek" reprezentacyjnych na mecze Ligi Narodów. W pierwszym okienku, które odbyło się na początku kwietnia Polki na inaugurację rozgrywek grupowych uległy najpierw Islandii 0:3, a później Austrii 1:3. Teraz biało-czerwone czekają dwa z rzędu mecze z najsilniejszym zespołem w naszej czterozespołowej grupie - Niemkami. Po tym starciu Polki w lipcu zmierzą się ponownie z Austrią i Islandią na koniec zmagań w Lidze Narodów, która jest jednocześnie eliminacjami do EURO 2025.

Pierwsze starcie Niemcy - Polska odbędzie się 31 maja o godzinie 20:30 w Rostocku. Dość trudno to sie wyobrazić, ale będzie to pierwsza konfrontacja obu seniorskich reprezentacji od blisko trzydziestu lat oraz pierwsze w historii kobiecych kadr Niemiec i Polski spotkanie o stawkę. Dotychczas z naszymi zachodnimi sąsiadami Polki mierzyły się tylko czterokrotnie - w 1991, 1992, 1993 i ostatni raz w 1995 roku. Za każdym razem były to mecze towarzyskie. Wszystkie kończyły się wygranymi rywalek - kolejno 2:1, 4:0, 7:0 i 8:0.

Od kwietnia 1995 roku Polki nie miały okazji mierzyć się z Niemkami na poziomie pierwszej reprezentacji. Wynikało to z wyników losowań do eliminacji Mistrzostw Europy czy Mistrzostw Świata oraz faktu, że niemiecki futbol kobiecy przez lata był najpotężniejszy w Europie (Niemki wygrały kolejno sześć Mistrzostw Europy w latach 1995-2013), a piłka kobieca w Polsce zawsze rozwijała się bardzo pomału. Z rozgrywania meczów towarzyskich żadna ze stron nie miałaby znaczących korzyści.

Cztery dni po meczu w niemieckim Rostocku obie reprezentacje spotkają się ponowie w Gdyni (4 czerwca, godz. 18:00). Zespół selekcjonerki Niny Patalon po blamażu na rozpoczęcie Ligi Narodów, kiedy to przegrał zarówno z Islandią jak i Austrią jeśli chce jeszcze myśleć o bezpośrednim awansie na Mistrzostwa Europy 2025 musi chociaż raz skutecznie przeciwstawić się Niemkom. Niestety bardzo realne, że będzie to zadanie niewykonalne. Awans na EURO uzyskają dwa najlepsze zespoły z naszej grupy, a dwa pozostałe zagrają jeszcze w barażach o awans i to raczej już w nich będzie trzeba szukać szans Polek na ich historyczny udział w EURO.

Oba mecze Polska - Niemcy będą transmitowane w TVP Sport.

Grupa 4
I kolejka - 5 kwietnia
Islandia - Polska 3:0
Austria - Niemcy 2:3
II kolejka - 9 kwietnia
Polska - Austria 1:3
Niemcy - Islandia 3:1
III kolejka - 31 maja
Niemcy - Polska (Rostock)
Austria - Islandia
IV kolejka - 4 czerwca
Islandia - Austria
Polska - Niemcy (Gdynia)
V kolejka - 12 lipca
Austria - Polska (Altach)
Islandia - Niemcy
VI kolejka - 16 lipca
Niemcy - Austria
Polska - Islandia (Sosnowiec)