Startują finały Akademickich Mistrzostw Polski

Rozpoczyna się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Szesnaście drużyn powalczy w Warszawie o medale.


Od piątku do niedzieli w dniach 23-25 lutego w Warszawie odbędzie się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Będzie to coroczny finał największej halowej imprezy w polskim piłkarstwie kobiecym na szczeblu seniorskim. Szesnaście uczelnianych drużyn będzie walczyć o Mistrzostwo Polski. Turniej kobiet będzie rozgrywany razem z turniejem męskim.

Drużyny, aby zakwalifikować się do finału musiały przejść przez eliminacje. Turnieje półfinałowe odbyły się w Poznaniu - dla uczelni z północnej części kraju oraz w Katowicach i Siemianowicach Śląskich - dla uczelni z południowej części Polski. W obu turniejach wystąpiło łącznie 37 uczelni z czego 15 mogło wywalczyć awans do turnieju finałowego. Strefowe półfinały wygrały w swoich strefach - Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Bielsko-Bialski.

Awans uzyskało 15 drużyn, a Uniwersytet Warszawski miał zapewnione miejsce w gronie finalistów jako gospodarz. Z półfinału "A" w Poznaniu awansowało siedem drużyn, a z półfinału "B" w Katowicach awans uzyskało osiem drużyn. To podział według klucza z równym uwzględnieniem całkowitej liczby uczestników obu półfinałów. Ogólnie w turnieju finałowy AMP zagra 16 zespołów.

W gronie finalistów 10 z 16 drużyn to przedstawiciele szkół wyższych, które rok temu także zakwalifikowały się do turnieju finałowego, który wówczas odbywał się w Gdańsku. Po raz pierwszy w finałach AMP zagra Uniwersytet Bielsko-Bialski złożony z zawodniczek na co dzień grających w Rekordzie Bielsko-Biała - mistrzu Polski w rozgrywkach Ekstraligi futsalu. Będzie to jeden z faworytów do zdobycia medalu. Medalowe ambicję można także dostrzec w WSG Bydgoszcz, która w tym sezonie gra zawodniczkami, które w latach ubiegłych reprezentowały zdobywający medale Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Mistrzostwa zdobytego rok i dwa lata temu będzie bronił zaś UAM Poznań.

Arenami zmagań piłkarek-studentek będą Hala CSiR UW przy ulicy Banacha, Hala Gier na AWF, Centrum Rekreacyjno-Sportowym Bielany przy ul. Lindego, hali XXI Liceum Ogólnokształcącego przy Grójeckiej oraz hala XLVIII Liceum przy Barskiej. Mecz finałowy odbędzie się w niedzielę o godzinie 16:10 w hali przy Banacha.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu to największe halowe wydarzenie w żeńskiej piłce nożnej na poziomie seniorskim. Ogólnopolska rywalizacja studentek po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku jako Turniej o Puchar Zarządu Głównego AZS. Po trzech latach impreza ciesząca się coraz to większym zainteresowaniem przekształciła się w AMP. Złoto wygrywał już UAM Poznań (2023, 2022, 2016, 2014), UJ Kraków (2021, 2020, 2019, 2018, 2015), PWSZ Wałbrzych (2017), PWSZ Konin (2013, 2011), Uniwersytet Szczeciński (2012) oraz AJD Częstochowa (2010, 2009, 2008).

Komplet finalistów AMP 2024
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Akademia Tarnowska
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Bielsko-Bialski
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

---> terminarz (plan gier, godziny, lokalizacje) turnieju finałowego 2024