Warszawa. Areny AMP w futsalu

Aż pięć hal będzie arenami tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Finał na Banacha po raz szósty.


W dniach 23-25 lutego w Warszawie rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet. Choć jak nazwa wskazuje jest to rywalizacja akademicka to na stałe wpisała się do najważniejszych wydarzeń całego polskiego piłkarstwa kobiecego. AMP w futsalu to największy seniorski turniej w piłce kobiecej.

Do rywalizacji w tym sezonie zgłosiło się 38 uczelni wyższych. Drużyny, aby zakwalifikować się do finału musiały przejść przez eliminacje. Turnieje półfinałowe odbyły się w Poznaniu - dla uczelni z północnej części kraju oraz w Katowicach i Siemianowicach Śląskich - dla uczelni z południowej części Polski. W obu turniejach wystąpiło łącznie 37 uczelni z czego 15 mogło wywalczyć awans do turnieju finałowego. Strefowe półfinały wygrały w swoich strefach - Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Bielsko-Bialski. Stawkę szesnastu finalistów AMP uzupełnia Uniwersytet Warszawski jako gospodarz turnieju finałowego.

Tegoroczne AMP rozegrane zostaną aż na pięciu halach co zdaje się być rekordem pod tym względem. Trudno szukać logiki w takiej decyzji organizatorów oraz Akademickiego Związku Sportowego, który na to się zgodził. Niektóre drużyny każdy ze swoich trzech meczów grupowych rozegrają na innym obiekcie. Powodem takiej sytuacji jest decyzja o rozgrywaniu Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet, jak i mężczyzn razem. Wspólne rozgrywanie AMP pań i panów było już także w ubiegłych latach - raz powodowało to niedogodności, a innymi razy nie wpływało na siebie.

Arenami zmagań piłkarek-studentek będą między innymi Hala CSiR UW przy ulicy Banacha czy Hala Gier na AWF. To zdecydowanie dwie najbardziej znane polskim zawodniczkom hale sportowe w stolicy. Na Banacha w tym roku odbędzie się szósty w historii finał AMP kobiet w futsalu (2008, 2010, 2011, 2012, 2018, 2024). Zresztą hala AWF w przeszłości już także wielokrotnie gościła "AMPowiczki" zarówno w półfinałach jak i w turnieju finałowym. Oba obiekty są także kojarzone z rozgrywki Ekstraligi futsalu gdzie swoje mecze rozgrywają futsalistki AZS UW Warszawa oraz AZS AWF Warszawa. Ponadto mecze AMP rozgrywane będą także w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Bielany przy ul. Lindego, hali XXI Liceum Ogólnokształcącego przy Grójeckiej oraz hali XLVIII Liceum przy Barskiej.

Mistrzowskiego tytułu w tym roku będzie bronić UAM Poznań, który triumfował w AMPach 2023 (w Gdańsku) oraz w 2022 roku (w Krakowie).

[ Terminarz AMP 2024 w futsalu ]