Królową znów Kopińska czy debiutantka Sobal?

Ostatnia kolejka Ekstraligi zadecyduje także o tym kto zostanie królową strzelczyń. Dominika Kopińska ma dwa gole przewagi.

W niedzielę 29 maja rozegrana zostanie 22. kolejka Ekstraligi kobiet. Będzie to ostatnia seria gier w sezonie 2022/2023. Wyłoni ona mistrza Polski. Zostanie nim po raz pierwszy w historii GKS Katowice bądź mistrzowski tytuł zdobyty rok temu obroni TME SMS Łódź. Poznamy również drugiego ze spadkowiczów. Oprócz Radomia z ligi spadnie Sportis KKP Bydgoszcz albo Medyk Konin. Podczas niedzielnych meczów rozstrzygnie się także rywalizacja o miano najskuteczniejszej napastniczki polskiej ligi.

Na chwilę obecną w klasyfikacji strzelczyń prowadzi Dominika Kopińska z TME SMS Łódź. Na swoim koncie ma ona 20 trafień. O dwa trafienia mniej ma Magdalena Sobal z Pogoni Tczew, która rozgrywa swój pierwszy sezon w najwyższej lidze. Trzecia w rankingu Klaudia Miłek z Górnika Łęczna ma 17 goli lecz nie powiększy swojego bilansu gdyż zerwała więzadła krzyżowe. W grze teoretycznie liczyć może się jeszcze Klaudia Fabová z Górnika Łęczna, ale wątpliwe, aby w ostatniej kolejce strzeliła cztery bądź więcej bramek tym bardziej, że jej zespół zagra w Łodzi.

Wygląda na to, że rywalizacja o tytuł królowej strzelczyń rozstrzygnie się w ostatniej kolejce między Kopińską a Sobal. TME SMS Łódź zagra u siebie z Górnikiem Łęczna. Aby obronić mistrzostwo musi zdobyć więcej punktów niż GKS Katowice grający w Koninie. Gole Kopińskiej mogą być na wagę złota dla klubu, jak i dla niej samej. Z kolei Pogoń Tczew gdzie gra Sobal zmierzy się na własnym boisku w derbach z AP Orlenem Gdańsk. Sobal w tym sezonie już pokazywała, że potrafi zdobywać hattricki...

Rok temu rywalizacja o statuetkę królowej strzelczyń również trwała do samego końca. W ostatniej kolejce Dominika Kopińska strzeliła aż 4 gole i dość nieoczekiwanie zrównała się w liczbie 20 trafień z Macleans Chinonyerem. Obie zostały królowymi strzelczyń zeszłego sezonu. Teraz Kopińska lideruje w rankingu i gra o drugiego z rzędu złotego buta. Nigeryjka Chinonyerem, która swego czasu grała w Łęcznej teraz strzela bramki w lidze rosyjskiej dla Lokomotiwu Moskwa.

czołówka klasyfikacji strzelczyń Ekstraligi 22/23
(20) - Dominika Kopińska (TME SMS Łódź)
(18) - Magdalena Sobal (Pogoń Tczew)
(17) - Klaudia Miłek (Górnik Łęczna)
(16) - Klaudia Fabová (Górnik Łęczna)
(15) - Amelia Bińkowska (GKS Katowice)
(13) - Katarzyna Białoszewska (Śląsk Wrocław), Klaudia Lefeld (Górnik Łęczna)
(11) - Klaudia Jedlińska (TME SMS Łódź), Oliwia Rapacka (Górnik Łęczna)
(10) - Anna Rędzia (TME SMS Łódź)