Radość nowych mistrzyń przełożona

Śląsk Wrocław wygrał w Katowicach 2:0 i odroczył koronację GKS Katowice. Mistrzowskie banery trzeba było zwijać.

Ekstraliga kobiet, 15.05.2023 r.
GKS Katowice - Śląsk Wrocław 0:2
Czudecka, Związek

Sędzia: Anna Adamska (Świętokrzyski ZPN)
Czerwona kartka: Kozarzewska(55. minuta, drugie napomnienie)

GKS:
Klimek - Zając, Olszewska, Hajduk, Tkaczyk (86 Lizoń), Misztal (86 Drąg), Turkiewicz, Kłoda, Maciążka, Kozarzewska, Brzęczek (86 Grzegorczyk)

Śląsk: Bocian - Maskiewicz, Korda (75 Dudziak), Ostrowska, Buś (75 Iwaśko), Kulig, Żurek, Krzyżanowska (45 Węcławek), Czudecka (90 Przybylak), Białoszewska, Adamek (75 Związek)

To miało być święto dla GKS Katowice, a dla polskiej piłki kobiecej rozstrzygniecie sezonu Ekstraligi w najważniejszej kwestii. Mecz pomiędzy GKS Katowice - Śląsk Wrocław został nawet specjalnie przełożony na poniedziałek tak, aby radość GKS ze zdobycia mistrzostwa było można pokazać w TVP Sport i aby większa społeczności piłki kobiecej mogło to zobaczyć "na żywo". Tak miało być, ale tak nie było...

GKS Katowice jeśli wygrałby ze Śląskiem Wrocław zostałby mistrzem Polski. Zakładano, że to niezwykle realny scenariusz, przez co mecz określano mianem koronacji nowych mistrz. Śląsk przyjechał jednak do Katowic z podniesioną głową i nie miał zamiaru niczego ułatwiać potencjalnie nowym mistrzyniom Polski. Wrocławianki od pierwszego gwizdka to udowadniały.

Już w drugiej minucie meczu Katarzyna Białoszewska ze Śląska strzeliła gola, ale była na pozycji spalonej. Istotny moment meczu miał miejsce w 55. minucie. Wówczas drugą żółtą kartkę ujrzała Patrycja Kozarzewska z GKS. W 68. minucie Kamila Czudecka wyprowadziła Śląsk na prowadzenie. Dziesięć minut przed końcem na 2:0 podwyższyła Oliwia Związek dla której był to jej pierwszy gol na boiskach Ekstraligi kobiet.

Zwycięstwo Śląska w Katowicach odroczyło koronacje GKS Katowice na mistrza Ekstraligi i dało jeszcze nadzieje TME SMS Łódź na obronę tytułu. Na trybunach stadionu przy ul. Bukowej zasiadła rekordową jak na mecze GKS w Ekstralidze publiczność. Był m.in. Henryk Kula - prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej czy choćby Grzegorz Stefanowicz - dyrektor Departamentu ds. Piłki Kobiecej w PZPN.

Kwestia mistrzostwa Polski rozstrzygnie się w ostatniej kolejce. Zadecydują mecze Medyk Konin - GKS Katowice i TME SMS Łódź - Górnik Łęczna. Obecnie zarówno Katowice, jak i Łódź mają tyle samo punktów, lecz GKS ma lepszy bilans meczów z SMS przez co jest obecnie na wyższej pozycji i w lepszej sytuacji przed finalną kolejką.