Dziewiętnastki o krok od awansu na EURO

Reprezentacja U19 po remisie ze Szwajcarią i wygraną z Czechami jest o krok od awansu do finałów Mistrzostw Europy.


Na Podkarpaciu przebywa obecnie reprezentacja Polski U19. Podopieczne selekcjonerki Katarzyny Barlewicz biorą udział w turnieju II rundy eliminacji do Mistrzostw Europy. Jest to już ostatni runda kwalifikacyjna, która bezpośrednio poprzedza turniej finałowy, który w lipcu odbędzie się w Belgii. W finałach zagra osiem reprezentacji narodowych.

Turniej eliminacyjny odbywa się w Stalowej Woli i Boguchwale. Biało-czerwone w pierwszym meczu turnieju zremisowały ze Szwajcarią 0:0. W Wielką Sobotę Wielkanocą nasza kadra dosłownie rozbiła Czeszki 6:1, choć trzeba dodać, ze trzy gole padły w samej końcówce meczu. Hattricka w tym spotkaniu ustrzeliła Magdalena Sobal będąca napastniczką Pogoni Tczew. Po jednym golu dołożyły Julia Jędrzejewska, Patrycja Sarapata i Katja Skupień. Pierwszy mecz Polek oglądało z trybun 1315 osób, a drugi 973. To bardzo dobre wyniki.

Po dwóch kolejkach nasze reprezentantki są liderkami grupy. Awans do finałów ME uzyska tylko najlepszy zespół z grupy. We wtorek 11 kwietnia Polki zagrają w Stalowej Woli z Serbią. Ten mecz zadecyduje o wszystkim. Wygrana zapewni nam awans. Jeśli padnie remis to w drugim równolegle rozgrywanym meczu w Boguchwale Czechy nie mogą wygrać ze Szwajcarią bo wówczas to one awansują. Wtorkowy mecz Polek będzie transmitowany na żywo przez Łączy nas Piłka PZPN.

Awans do finałów Mistrzostw Europy - który jest o krok - byłyby dla Polski bardzo dużym sukcesem. Reprezentacja U19 grała na EURO tylko raz i było to w 2007 roku, czyli uczciwie mówiąc wieki temu. Miesiąc temu awans do finałów Mistrzostw Europy wywalczyła kadra dziewcząt U17 trenera Marcina Kasprowicza. Podwójny udział w młodzieżowym EURO byłby czymś historycznym.

5 kwietnia
Polska - Szwajcaria 0:0
Serbia - Czechy 1:2

Obradović - Polasková, samobójcza

8 kwietnia

Polska - Czechy 6:1
Sobal x3, Jędrzejewska, Sarapata, Skupień - Tenkrátová
Serbia - Szwajcaria 2:1
Jestrović, Matejić - Vallotto

11 kwietnia
Czechy - Szwajcaria (godz. 12:00, Boguchwała)
Polska - Serbia (godz. 12:00, Stalowa Wola)

Tabela
1. Polska - 4 punkty
2. Czechy - 3 punkty
3. Serbia - 3 punkty
4. Szwajcaria - 1 punkt