Hiszpania nadal najlepsza w futsalu

Hiszpania obroniła tytuł najlepszej drużyny Europy. UEFA Women's Futsal Euro 2023 odbyło się z udziałem sędzi z Polski.


W weekend 17-19 marca rozegrany został turniej finałowy UEFA Women's Futsal Euro 2023. Była to trzecia edycja futsalowych Mistrzostw Europy kobiet w futsalu. Zakwalifikowały się do niego cztery zespoły: Portugalia, Hiszpania, Ukraina i Węgry. Na turnieju finałowym w węgierskim mieście Debrecen obecny był Wojciech Weiss, selekcjoner polskiej reprezentacji kobiet w futsalu. Uczestniczką futsalowych finałów kontynentu była także Monika Czudzinowicz, polska sędzia międzynarodowa futsalu, która wzięła udział w meczu półfinałowym oraz w samym finale.

Hiszpania w meczu półfinałowym pokonała Portugalię 3:2, natomiast w drugim półfinale Ukraina pokonała Węgry 2:1. Przypomnijmy, że to właśnie Ukraina była rywalem Polski podczas jesiennych eliminacji do Mistrzostw Europy i to ona awansowała z naszej grupy do finałów. Podczas meczu o brązowy medal był istny pogrom - Portugalia rozbiła aż 12:0 reprezentację Węgier. W finale Hiszpania pokonała Ukrainę 5:1 i trzeci raz z rzędu sięgnęła po miano najlepszej futsalowej drużyny w Europie.

Reprezentacja Polski podobnie jak w latach poprzednich nie zdołała zakwalifikować się do wąskiego czterozespołowego grona finalistów EURO. W eliminacjach Polki pod wodzą selekcjonera Weissa zajęły 3. miejsce w grupie. Podczas turnieju eliminacyjnego rozgrywanego w Poznaniu biało-czerwone jesienią pokonały Chorwację 2:0, przegrały z Holandią 1:2 oraz zremisowały z Ukrainą 1:1. Kolejne futsalowe EURO odbędzie się w 2025 roku.

Mistrzostwa Europy w futsalu
2023 - Hiszpania (Ukraina, Portugalia, Węgry)
2022 - Hiszpania (Portugalia, Ukraina, Węgry)
2019 - Hiszpania (Portugalia, Rosja, Ukraina)
*EURO 2021 zostało rozegrane w 2022 roku ze względu na pandemię