Nikt nie zajmie miejsca Tarnovii w I lidze

Warszawa nie zajmie miejsca Tarnowa. Pierwsza liga będzie jedenastozespołowa. Spadnie o jeden zespół mniej.

Z mapy piłkarstwa kobiecego znika Tarnovia Tarnów. Nikt również nie przejmie miejsca w I lidze przysługującego Tarnovii po jej spadku z Ekstraligi. Tym samym kończy się ponad półroczna saga dotycząca możliwości przejęcia licencji Tarnowa przez inny klub i gry na szczeblu centralnym.

Po spadku z Ekstraligi sekcja piłki kobiecej w Tarnowie została rozwiązana. Klub poinformował, iż jego sekcję piłki kobiecej, czyli de facto jedynie miejsce przysługujące Tarnovii w lidze ma przejąć Diamonds Academy. To znana warszawska akademia dla dziewczynek, która w tym roku została wicemistrzem Polski w rozgrywkach Centralnej ligi Juniorek U15 oraz brązowym medalistą Mistrzostw Polski Młodziczek U13. Diamonds wcześniej nie miał drużyny seniorskiej. Finalnie okazało się jednak, że Diamenty Warszawa, bo tak miał nazywać się nowopowstały zespół nie zagra w I lidze na miejscu Tarnowa. Diamenty zagrają jedynie w mazowieckiej IV lidze.

Jeszcze wcześniej, bo już zimą zainteresowanie miejscem Tarnovii niezależnie czy będzie ona grała w Ekstralidze czy w I lidze wykazywały męskie kluby takie jak Legia Warszawa czy Termalica Nieciecza. Saga z potencjalnym wykorzystaniem upadającej Tarnovii przez inny klub była długa i zawiła.

Tym samym w sezonie 2022/2023 na poziomie I ligi kobiet zagra jedenaście zespołów. Tarnovii Tarnów w lidze nie zastąpi ani klub z Warszawy, ani też żaden z tegorocznych spadkowiczów z I ligi, a z ligi spadł TS ROW Rybnik i Rolnik Głogówek. Uszczuplony skład ligi oznacza, że po tym sezonie z I ligi spadnie zamiast dwóch zespołów tylko jeden.