Anglia wygrała Mistrzostwa Europy

Anglia będąca gospodarzem UEFA Women's Euro 2022 triumfowała w turnieju. Wygrała w finale z Niemkami.


Od 6 do 31 lipca rozegrane były Mistrzostwa Europy kobiet w piłce nożnej. Gospodarzem turnieju, w którym zagrało szesnaście reprezentacji narodowych była Anglia. EURO 2022 pierwotnie miało być rozgrywane jako EURO 2021, ale przed kolejną falę pandemii podjęto decyzje o przesunięciu turnieju o rok.

Europejski czempionat wygrała Anglia. Gospodynie turnieju po dogrywce pokonały 2:1 reprezentację Niemiec. Mecz finałowy rozegrano na słynnym Wembley w Londynie przy 87 tysięcznej publiczności. Wcześniej w półfinałach z gry o złoto opadła Francja oraz Szwecja. Anglia wygrywając EURO 2022 powtórzyła wyczyn Holandii z 2017 roku, która wówczas jako gospodarz również triumfowała.

Oprócz Anglii, Niemiec, Szwecji i Francji w turnieju wystąpiły także: Holandia, Dania, Norwegia, Belgia, Islandia, Hiszpania, Finlandia, Austria, Włochy, Szwajcaria, Irlandia Północna i Portugalia. Rosja, która uzyskała kwalifikacje została wykluczona z uczestnictwa w turnieju i w jej miejsce przyznano Portugalii.

Reprezentacja Polski, której selekcjonerem podczas eliminacji był Miłosz Stępiński nie zdołała zakwalifikować się do finałów Mistrzostw Europy. Polki zajęły trzecie miejsce w pięciozepsołowej grupie eliminacyjnej. Awans z naszej grupy wywalczyła Hiszpania, a Czeszki bez powodzenia grały w barażach.

Z ramienia Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej w EURO 2022 brały udział sędzia asystentka Paulina Baranowska oraz obserwatorka sędziowska Katarzyna Wierzbowska. Baranowska jako sędzia asystentka wzięła udział nawet w meczu finałowym pomiędzy Anglią a Niemkami.