Jagielloński siódmy na Europejskich Igrzyskach

Nie udało się zdobyć trzeciego z rzędu medalu. Uniwersytet Jagielloński zajął 7. miejsce w Europejskich Igrzyskach.


W Łodzi odbyły się Europejskie Igrzyska Akademickie (European Universities Games). Jedną z dwudziestu dyscyplin sportowych w których rywalizowały studentki i studenci był futsal. W kobiecym futsalu Polskę reprezentował Uniwersytet Jagielloński. Niestety Jagiellonkom nie udało się wywalczyć medalu.

Uniwersytet Jagielloński zajął 7. miejsce na dziesięć startujących drużyn. W meczu o siódme miejsce krakowski zespól zremisował 3:3 z Węgierskim Uniwersytetem Wychowania Fizycznego w Budapeszcie. W rzutach karnych Jagiellonki wygrały 5:4.

Tym samym UJ Kraków nie obronił brązowego medalu, który zdobył na dwóch poprzednich edycjach Igrzysk rozegranych jeszcze przed pandemią w 2018 i 2016 roku. Trenerzy Krzysztof Mastalerz i Bartłomiej Łukacz w Łodzi mieli do dyspozycji wąski skład i również skład znacznie odbiegający od tego którym UJ Kraków występował w Akademickich Mistrzostwach Polski.

Za dwa lata, w 2024 roku Igrzyska odbędą się na Węgrzech, a w 2026 roku w Salerno we Włoszech. Niekiedy Europejskie Igrzyska Studentek są mylone z Akademickimi Mistrzostwami Europy - to inna impreza odbywająca się w latach nieparzystych, za rok odbędzie się w mieście Split w Chorwacji.

Igrzyska Studentów odbywają się co dwa lata na przemian z Akademickimi Mistrzostwami Europy. Prawo startu mają w nich medaliści Akademickich Mistrzostw Polski z roku poprzedzającego europejski turniej. Pierwsze igrzyska odbyły się w 2012 roku w Hiszpanii. Naszymi futsalowymi reprezentantkami byli wówczas PWSZ Konin (4. miejsce) i UAM Poznań (7. miejsce). Dwa lata później do Holandii nikt nie pojechał, a w 2016 roku Chorwacji grali UJ Kraków (3. miejsce) i UAM Poznań (7. miejsce). Najlepsze wyniki osiągneliśmy w 2018 roku w Portugalii gdzie grali UJ Kraków (3. miejsce) i PWSZ Wałbrzych (4. miejsce). Dwa lata temu przez Covid-19 turniej nie odbył się.

klasyfikacja końcowa
1. Rey Juan Carlos University (ESP)
2. Simon Kuznets Kharkiv National University of Economics (UKR)
3. University of Munster (GER)
4. University of Lisbon (POR)
5. University of Zagreb (CRO)
6. Norwegian University of Science and Technology (NOR)
7. Jagiellonian University (POL)
8. Hungarian University of Sports Science (HUN)
9. Tampere University (FIN)
10. University Palacky Olomouc (CZE)

skład UJ Kraków: Anna Bałuszyńska, Wioleta Myjak, Natalia Malota, Aleksandra Hynek, Clara Soquessa, Katarzyna Ładocha, Natalia Nosalik