Akademicki Kraków (foto)

Zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet. Kolejny triumf UJ Kraków. Podium tylko dla Krakowa.


Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu to największe halowe wydarzenie w żeńskiej piłce nożnej. Ogólnopolska rywalizacja studentek po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku jako Turniej o Puchar Zarządu Głównego AZS. Po trzech latach impreza ciesząca się coraz to większym zainteresowaniem przekształciła się w AMP.

Drużyny, aby zakwalifikować się do finału rozgrywanego w Poznaniu musiały przejść przez eliminacje. Turnieje półfinałowe odbyły się w Warszawie - dla uczelni z północnej części kraju oraz w Krakowie - dla uczelni z południowej części Polski. W obu turniejach wystąpiło łącznie 33 uczelnie z czego 15 mogło wywalczyć awans do turnieju finałowego.

Awans uzyskało 15 drużyn, a UAM Poznań miał zapewnione miejsce w gronie finalistów jako gospodarz. Z półfinału "A" w Poznaniu awansowało siedem drużyn, a z półfinału "B" w Krakowie awans uzyskało osiem drużyn. To podział według klucza z równym uwzględnieniem całkowitej liczby uczestników obu półfinałów.

Turniej finałowy wygrał grający na co dzień w Ekstralidze - na trawie i w hali - zespół UJ Kraków. W finale Jagiellonki pokonały UEK Kraków 2:1. Trzecie miejsce na podium zajął AWF Kraków. Jagiellonki tym samym wygrały czwarte AMP'y z rzędu. Pierwszy raz w historii AMP zdarzyło się aby 3 zespoły z jednego miasta stanęły na podium.

Najwięcej bramek w turnieju strzeliła Aleksandra Sudyk z WSG Bydgoszcz. Za najlepszą golkiperkę turnieju finałowego ponownie uznana została Denisa Mochnacka z UJ, natomiast tytuł najlepszej zawodniczki mistrzostw otrzymała Patrycja Sutkowska z UAM Poznań.

Akademickie Mistrzostwa Polski 2021
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
6. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
7. Politechnika Opolska
8. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
9. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
10. Uniwersytet Gdański
11. Uniwersytet Szczeciński
12. Uniwersytet Łódzki
13-16. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

wkrótce fotorelacja