Kamila mimo upływu lat nadal gra w AMP

- Przygodę z futsalową rywalizacją studentek rozpoczęłam bardzo dawno temu - mówi z uśmiechem Kamila Rosińska z Bydgoszczy.


Już od dobrych kilku lat Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu są na stałe wpisane w kalendarz najważniejszych wydarzeń piłkarstwa kobiecego. Turniej finałowy tegorocznej edycji AMP odbędzie się w Poznaniu w ostatni weekend lutego. O medale powalczy szesnaście zespołów, a rywalizacja będzie trwała przez trzy dni. Wszystko wskazuje na to, że w tej edycji futsalowej rywalizacji studentek jej najstarszą uczestniczką będzie Kamila Rosińska, która podczas turnieju - w ampową sobotę - będzie obchodzić swoje 34. urodziny. Bramkarka związana od wielu lat z Bydgoszczą ma niezwykle barwną historię jeśli chodzi o uczestnictwo AMPach.

Pod koniec stycznia w Warszawie odbył się turniej półfinałowy Akademickich Mistrzostw Polski dla uczelni z północnej części kraju. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy awans do turnieju finałowego wywalczyła z wysokiego 2. miejsca. - W fazie grupowej wygrałyśmy wszystkie trzy mecze. Dobrą passę utrzymałyśmy także w meczu ćwierćfinałowym i półfinałowym. Niestety w finale uległyśmy 1:3 drużynie Uniwersytetu Gdańskiego. Awans do poznańskich finałów AMP wywalczyło z półfinałów w Warszawie siedem zespołów. Cieszymy się z drugiego miejsca oraz z samego awansu, bo rok temu nie udało się go uzyskać - komentuje Kamila, która w półfinale oprócz znakomitych interwencji bramkarskich strzelała nawet gole.

Bydgoską uczelnia jest już czwartą, którą Rosińska reprezentuje w AMP. Wcześniej grała w koszulkach Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego oraz na samym początku Kolegium Nauczycielskiego w Zgierz. - Pierwszy raz w futsalowej rywalizacji studentek wzięłam udział w 2008 roku. To była pierwsza edycja turnieju o Puchar Zarządu Głównego AZS, który po paru latach przekształcił się właśnie w AMP. Największe sukcesy osiągałam wspólnie z UAM Poznań. W 2014 roku, właśnie kiedy finały odbywały się w Poznaniu udało się wygrać mistrzostwa. Parę razy były także medale za wicemistrzostwo i za 3. miejsce na podium. Dzięki medalom na AMP razem z UAM grałyśmy także na Akademickich Mistrzostwach Europy - wspomina jedna z rekordzistek AMPów.

Drużyna WSG Bydgoszcz niemalże w całości jest złożona z piłkarek Sportis KKP Bydgoszcz, klubu grającego na co dzień w Ekstralidze kobiet na dużym boisku. - Do Poznania pojedziemy osiągać jak najlepszy wynik. Nasz klub ściśle współpracuje z Wyższą Szkołą Gospodarki więc chcemy uzyskać dla niej jak najwyższą miejsce w klasyfikacji generalnej - zapewnia Kamila. Co ciekawe, w 2008 roku podczas I turnieju o Puchar Zarządu Głównego AZS, który był podwalinami pod obecne Akademickie Mistrzostwa Polski najlepszą bramkarką studenckiej rywalizacji została właśnie Kamila Rosińska. W tym roku po trzynastu latach ma szansę ponownie powalczyć o indywidualną statuetkę.

Kamila Rosińska pochodzi ze Zgierza. Jest wychowanką klubu Włókniarz Zgierz. Zimą 2012 roku przeszła z nieistniejącego już LUMKS Tuszyn do KKP Bydgoszcz w którym gra do dziś. Jej siostrą bliźniaczką jest Magdalena Rosińska grająca obecnie w drużynie HydroTruck Radom na poziomie I ligi.