Najważniejszy mecz od dekady

Dawno o wyjściu reprezentacji z grupy nie decydował ostatni mecz. Ostatni raz taka sytuacja była w 2010 roku.

Wtorkowe starcie Hiszpania - Polska będzie dla reprezentacji Polski meczem o wszystko. Tylko wygrana zapewni naszej kadrze narodowej awans do baraży o pozostałe wolne miejsca w gronie finalistów Mistrzostw Europy, które w przyszłym roku odbędą się w Anglii. Dla Polek będzie to mecz o wszystko i jednocześnie ostatni mecz eliminacji. Dawno nie było takiej sytuacji, aby seniorska kadra Polski liczyła się w stawce o awans do samego końca eliminacji. Dla selekcjonera Miłosza Stępińskiego będzie to najważniejszy mecz w jego reprezentacyjnej karierze rozpoczętej niespełna 5 lat temu.

Polki szansę na bezpośredni awans do finałów EURO 2022 już straciły. Mistrzem naszej pięciozespołowej grupy eliminacyjnej została zgodnie z przewidywaniami Hiszpania i to ona awansowała do finałów. Teraz gra w naszej grupie toczy się jeszcze o zajęcie drugiego miejsca w tabeli i uzyskania prawo gry w meczu barażowym. Aktualnie na miejscu dającym promocje do dalszych gier są Czechy z dwupunktową przewagą nad trzecią w tabeli Polską. Dlatego tylko zwycięstwo w Hiszpanii zapewni Polsce awans na drugie miejsce i miejsce w gronie sześciu uczestników baraży.

Obecna sytuacja przypomina nieco tą z meczu Ukraina - Polska z eliminacji do Mistrzostw Świata 2011 roku. Przez ostatnią dekadę to właśnie ten mecz był najważniejszym we współczesnej historii seniorskiej reprezentacji. Wówczas reprezentacja Polski aby wygrać grupę eliminacyjną i uzyskać dzięki temu prawo gry w barażach musiała w ostatnim meczu eliminacji minimum zremisować z Ukrainą. Polki wyszły w tym meczu na prowadzenie, które utrzymywały do 61. minuty. Od 67. minuty przegrywały i finalnie sprawiły duże rozczarowanie przegrywając 1:3. Selekcjonerem kadry był wówczas Robert Góralczyk.

Jeśli biało-czerwonym nie uda się wygrać w Hiszpanii to nikt nie będzie mógł mieć pretensji o wynik meczu ze znacznie mocniejszymi Hiszpankami i wówczas brak awansu będzie można słusznie tłumaczyć porażką we wrześniowym meczu z Czechami. Zwycięstwo nad Hiszpanami będzie przeogromnym sukcesem, bo zapewni żeńskiej kadrze jej pierwszy awans do barażów EURO. Obecnie znani są 3 z 6 uczestników baraży. Połowa z tych zespołów awansuje na EURO. Pewnie miejsca w barażach są - Irlandia Północna, Ukraina i Rosja, a więc zespoły z którymi Polki powinny nawiązać rywalizację.

5 Azerbejdżan  7  0 1-35

kolejno miejsce w tabeli, reprezentacja, ilość rozegranych spotkań, zdobyte punkty, bilans bramkowy