Wiadomości

APLG to teraz AP Lotos Gdańsk

Akademia Piłkarska LG Gdańsk przekształciła się w AP Lotos Gdańsk. Pod taką nazwą będzie uczestniczyć w rozgrywkach.


Na początku września nazwę swoją nazwę zmieniła Akademia Piłkarska LG Gdańsk, której pierwszy zespół występuje od tego sezonu w rozgrywkach Ekstraligi kobiet, a juniorki grają w Centralnej Lidze Juniorek U17. Od teraz klub z Pomorza będzie uczestniczył we wszystkich rozgrywkach piłkarskich pod nazwą AP Lotos Gdańsk. Skrót "AP" to w dalszym ciągu Akademia Piłkarska.

Tym samym zakończyła się saga związana z dość problematyczną nazwą najlepszego obecnie żeńskiego klubu piłkarskiego w województwie pomorskim. W 2014 roku kiedy klub zadebiutował na mapie piłkarstwa kobiecego grając wówczas w III lidze grał jako Lechia Gdańsk ale będąc w strukturach Akademii Piłkarskiej. Chwilę później Akademia Piłkarska odłączyła się od Lechii, a piłkarki zaczęły grać jako Akademia Piłkarska LG gdzie skrót "LG" w powszechnej świadomości - choć nieoficjalnie - odnosił się właśnie do nazwy Lechia. Z kolei ostatnim czasie Akademia w mowie powszechnej była określana skrótem APLG Gdańsk. Teraz zmieniła się nazwa klubu i nie można się już w niej doszukać żadnych powiązań nawiązujących do początków klubu.

Zmiana nazwy klubu jest konsekwencją wieloletniej współpracy klubu z Grupą LOTOS, w ramach której kobiece drużyny funkcjonowały od początku jako jeden z ośrodków programu „Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM”. AP Lotos Gdańsk zarządza 41-letni prezes Tomasz Bocheński. Przez zmianę nazwy klub zmodyfikował również swój herb.

Wcześniej swoje nazwy zmieniły także dwa inne kluby z najwyższego szczebla piłkarstwa kobiecego w Polsce. AZS Wrocław jako klub został przejęty przez "męski" Śląsk Wrocław. UKS SMS Łódź gra natomiast pod nazwą swojego sponsora TME UKS SMS Łódź gdzie TME nawiązuje do skrótu firmy Transfer Multisort Elektronik z Łodzi. W fuzję z męską Pogonią Szczecin miała wejść zimą Olimpia Szczecin ale nic z tego nie wyszło.