Gdańsk wraca do elity dzięki APLG

Po trzech latach Ekstraliga wraca do Gdańska. Akademia Piłkarska LG Gdańsk zadebiutuje w kobiecej Ekstralidze.


Piętnaście lat temu z kobiecej Ekstraligi po raz ostatni spadła Checz Gdynia. Z kolei trzy lata temu szeregi piłkarskiej elity po dwóch spędzonych w niej sezonach opuścił nieistniejący już Sztorm AWFiS Gdańsk. Teraz Trójmiasto, Gdańsk i całe Pomorze będzie reprezentowane na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego przez stowarzyszenie Akademia Piłkarska LG Gdańsk, którą lada moment czeka debiut w Ekstralidze.

Akademia Piłkarska LG Gdańsk to punkt, który na mapie piłkarstwa kobiecego figuruje zasadniczo od niedawna. Klub ligową rywalizacje na poziomie seniorskim rozpoczął w 2014 roku. Na początku działał w ramach struktur "męskiej" Lechii Gdańsk. Później zaczął prowadzić samodzielną działalność pod swoją obecną nazwą. Po debiutanckim sezonie w pomorskiej III lidze awansował od razu do międzywojewódzkiej II ligi w której spędził dwa sezony. Z kolei przez trzy ostatnie lata występował na boiskach I ligi. Awans do elity uzyskał mając sześciopunktową przewagę nad zespołami z Olsztyna, Piastowa i Środy Wielkopolskiej.

Podczas okresu przygotowawczego zespół z Gdańska był na obozie w Słupsku. W meczach sparingowych beniaminek zmierzył się z dwoma swoimi nowymi rywalami z ligi. Bezbramkowo zremisował z Medykiem Konin oraz zremisował 1:1 ze Sportisem KKP Bydgoszcz. Naturalnym celem każdego beniaminka jest utrzymanie w lidze. Choć w ostatnich latach z Ekstraligi beniaminkowie spadali niemalże regularnie to wydaje się, że APLG ma realne szanse na zachowanie swojego miejsca w elicie.

Trenerem zespołu jest 48-letni Tomasz Borkowski. Legitymuje się on dyplomem trenerskim UEFA PRO. Latem do jego zespołu dołączyło parę nowych zawodniczek. Dwa najciekawsze transfery klubu to Ukraińska napastniczka Valentyna Tarakanova, która ostatnio strzelała masę bramek w I lidze dla Stomilanek Olsztyn oraz obrończyni Jagoda Szewczuk dotychczasowa kapitan AZS PWSZ Wałbrzych, który tego lata wycofał się z Ekstraligi. Ponadto do zespołu dołączyły także m.in. Gabriela Zimecka z WAP Włocławek, Aleksandra Zubrzycka z Piastovii Piastów, Anna Kowalczyk z Pragi Warszawa i Emilia Krajewska grająca ostatnio w Polonii Poznań.

W składzie beniaminka z Gdańska jest sporo piłkarek, które już wcześniej grały w Ekstralidze zarówno w barwach Sztormu AWiS Gdańsk, jak i innych klubów. Ze Sztormem w najwyższej kobiecej lidze miały okazję grać m.in. Kinga Bużan, Karolina Wierzbicka, Klaudia Słowińska, Marta Stasiulewicz, Magda Kołacz czy choćby Anna Kowalczyk. Doświadczenia na boiskach Ekstraligi w barwach innych klubów zdobywały z kolei Angelika Kołodziejek, Emilia Krajewska, Kornelia Okoniewska, Patrycja Salwa i kontuzjowana obecnie Karolina Gruszka. Pod względem gry w Ekstralidze największe doświadczenie w zespole ma wspomniana już wcześniej Szewczuk mająca przed laty okazje grać w mocnych zespołach z Konina, Łęcznej i Wałbrzycha.

Swoje mecze Akademia będzie rozgrywała w dalszym ciągu na Kompleksie Sportowym przy ulicy Grunwaldzkiej 244 w Gdańsku. Można spotkać się z nazwą tego stadionu "Stadion lekkoatletyki i rugby" ponieważ boisko piłkarskie to jednocześnie boisko do rugby wokół którego znajduje się bieżnia. Boisko jest z naturalną nawierzchnią oraz posiada oświetlenie.

Akademia Piłkarska LG Gdańsk jak na beniaminka przystało sezon rozpocznie u siebie. W 1. kolejce zagra ze Sportisem KKP Bydgoszcz (niedziela, 9 sierpnia, godz. 18). Następnie zmierzy się z Olimpią Szczecin i Rolnikiem Głogówek. Będą to spotkania, które wstępnie pokażą, na co stać zespół z Pomorza. Beniaminek, jeśli chce mieć w miarę udaną rundę jesienną to będzie musiał w tych meczach zagrać na 110% ponieważ później czekają go trzy z rzędu mecze z faworytami ligi - Czarnymi Sosnowiec, Górnikiem Łęczna i Medykiem Konin.