Rolnik Głogówek - największy farciarz

Zero punktów i utrzymać się w piłkarskiej elicie? Rolnik Głogówek to największy farciarz w historii kobiecej Ekstraligi.


Od 1988 roku Rolnik Głogówek nieprzerwanie bierze udział w seniorskich rozgrywkach piłki kobiecej. To jeden z najstarszych klubów piłkarstwa kobiecego w Polsce, a co za tym idzie również jeden z najbardziej znanych klubów w kraju i oczywiście najbardziej znany na Opolszczyźnie. Długoletnie sukcesy w piłkarstwie młodzieżowym, medale juniorek i seniorek w futsalu, a teraz także miejsce w piłkarskiej elicie jako przedstawiciel najmniejszego miasta w całej Ekstralidze - to właśnie Rolnik.

W zeszłym roku Rolnik po blisko dwudziestu latach ponownie awansował do Ekstraligi kobiet. Ubiegły sezon, który przez koronawirusa trwał tylko jedną rundę absolutnie nie wyszedł beniaminkowi z województwa opolskiego. Przegrał wszystkie jedenaście rozegranych meczów z czego aż siedem z nich przegrał różnicą pięciu bramek. Beniaminek był zdecydowanie najsłabszą drużyną ligi, ale... z niej nie spadł.

Latem w związku z wycofaniem się z Ekstraligi zarówno Mitechu Żywiec, jak i AZS PWSZ Wałbrzych miejsce w elicie zachowali obaj spadkowicze - KKP Bydgoszcz (4 ugrane punkty) oraz Rolnik Głogówek (0 zdobytych punktów). Rzadko kiedy zdarza się, aby z najwyższej ligi nikt nie spadł, a co dopiero, aby nie spadł zespół który kompletnie nic nie ugrał. Teraz tak się stało. Rolnik z elity nie spadł ani również sam z niej nie zrezygnował. W nowym sezonie nadal będzie w niej grał.

Co ciekawe, Rolnik Głogówek to największy farciarz we współczesnej historii kobiecej Ekstraligi. W sezonie 2000/2001 zespół podczas czternastu kolejek ugrał zaledwie punkt i zakończył sezon jako spadkowicz. Wówczas też się utrzymał w elicie ponieważ po sezonie podjęto decyzję o powiększeniu ligi z 6 do 10 zespołów. Rok później Głogówek spadł z elity z czterema punktami czyli szansy nie wykorzystał. W ostatnim sezonie kiedy po 17-latach wrócił do elity też z niej nie spadł choć punktów nie zdobył kompletnie żadnych - drugi fart.

Rolnik Głogówek w Ekstralidze
2000/2001 - 1 punkt w 14 meczach, bramki 8:84, utrzymanie
2001/2002 - 4 punkty w 18 meczach, bramki 14:132, spadek
2019/2020 - 0 punktów w 11 meczach, bramki 7:69, utrzymanie
2020/2021 -

Czy skromny klub z Opolszczyzny wykorzysta ogromną szansę, którą teraz dostał? Wydaje się, że zespołowi będzie bardzo ciężko zachować wywalczone rok temu, a ostatnio szczęśliwie zachowane miejsce w Ekstralidze. Patrząc na zmiany kadrowe i przygotowania drugiego z tegorocznych szczęśliwców - Sportisu KKP Bydgoszcz to im można dawać większe szansę na utrzymanie. Po tym sezonie z Ekstraligi kobiet spadną 2 z 12 zespołów.