Są w czołowych klubach Europy

Znakomity sezony w wykonaniu Polek w zagranicznych klubach. Medale naszych piłkarek w Niemczech, Włoszech, Francji.


Sezon 2018/2019 w większości lig położonych na zachód od naszego kraju już się zakończył. Trzeba przyznać, że był on znakomity dla reprezentantek Polski. Jeszcze nigdy piłkarki z Polski nie uzyskały w zagranicznych ligach tak dobrych wyników jak teraz. Polki razem ze swoimi klubami zdobywały w tym sezonie medale w najmocniejszych ligach Europy grając przy tym w markowych i znanych na całym świecie klubach piłkarskich.

Największą wygraną tego sezonu bez wątpienia jest Ewa Pajor. Oprócz ponownego dubletu w postaci zdobycia mistrzostwa Niemiec i Pucharu Niemiec z VfL Wolfsburg została również królową strzelczyń Bundesligi. Trzy trofea to najlepszy wynik osiągnęły kiedykolwiek przez piłkarkę z Polski w obcym kraju. Dodajmy, że Pajor to druga w historii polskiej piłki kobiecej zawodniczka, która została najskuteczniejszą strzelczynią najwyższej klasy rozgrywkowej w obcym kraju - dotychczas jedyną była Luiza Pendyk, która w 1999 i 2000 roku była królową ligi szwedzkiej, ale to były wówczas zupełnie inne czasy.

Dwie swoje przedstawicielki mamy we Francji. Razem z Paris Saint-Germain wicemistrzostwo Francji zdobyła po raz kolejny kapitan reprezentacji Polski - Katarzyna Kiedzynek oraz grająca w Paryżu od półtora roku Paulina Dudek. Obie wystąpiły w 16 z 22 ligowych meczów swojego zespołu. PSG w ligowej tabeli zostało wyprzedzone tylko przez Olympique Lyon, który trzynasty raz z rzędu wygrał swoją krajową ligę. Klub z Paryża w całym sezonie ugrał o pięć punktów mniej niż Lyon (Paryżanki przegrały w sezonie tylko jeden mecz - właśnie z Lyonem) oraz miały przewagę aż 18 punktów nad trzecim w lidze Montpellierem co pokazują jak dominującą pozycję Lyon i Paryż mają w lidze.

Pajor została pierwszą Polką, która została królową strzelczyń niemieckiej Bundesligi, a we Włoszech pierwszą Polką, która zdobyła mistrzostwo Włoch została Aleksandra Sikora. Jej Juventus wygrał zarówno rozgrywki Serie A jak i zdobył również Puchar Włoch. Dla Sikory był to drugi sezon w lidze włoskiej i pierwszy w Juventusie. Inna z Polek grających w tym kraju - Katarzyna Daleszczyk ten sezon razem ze swoim Sassuolo zakończyła na 5. miejscu w lidze.

Sukcesy Ewy Pajor, Katarzyny Kiedrzynek, Pauliny Dudek i Aleksandry Sikory w krajowych ligach mogą nas napawać ogromnym optymizmem i zachęcać inne piłkarki do spróbowania swoich sił za granicą. Spory plusem jest także fakt, iż nazwy takich klubów jak PSG, Wolfsburg czy Juventus mocno przyciągają zainteresowanie mediów i kibiców piłki nożnej, przez co w ostatnich dniach w różnych mediach było można przeczytać o zagranicznych sukcesach naszych piłkarek. Oby za rok było ich jeszcze więcej i oby były to również sukcesy w Lidze Mistrzyń bo w tym sezonie ich zabrakło.