Ile lat mają prezesi Ekstraligi?

58 - tyle lat ma statystyczny prezes klubu Ekstraligi. Kto jest najmłodszy, a kto kieruje klubem jako emeryt?


Zazwyczaj mówi się o piłkarkach. Czasem o trenerach. Bardzo rzadko o prezesach. Część z nich jest anonimowa. Dziś napiszemy klika słów o prezesach klubów najwyższego szczebla piłkarstwa kobiecego w Polsce.

Obecnie średnia wieku prezesów klubów Ekstraligi wynosi 58 lat. Najmłodszym prezesem jest 32-letni Marcin Janicki z GKS Katowice. Klub z Katowic jest jednak klubem wielosekcyjnym więc trudno, aby prezes zajmował się jednocześnie wszystkimi dyscyplinami sportu. Dlatego też istotną rolę w strukturze organizacyjnej klubu odgrywa Mariusz Polak - menadżer żeńskiej sekcji piłkarskiej GieKSy. Drugim w kolejności najmłodszych włodarzy jest 40-letni Marcin Kasprowicz zarządzający AZS PSW Biała Podlaska. Kasprowicz jest jednocześnie selekcjonerem żeńskiej reprezentacji Polski U17, a wcześniej długo był selekcjonerem kadry U19. Zarówno Janicki z Katowic, jak i Kasprowicz z Białej Podlaskiej posiadają tytuły naukowe doktorów.

Formalnie najstarszym prezesem Ekstraligi w tym sezonie jest 78-letni Ryszard Jadwiszczyk z Czarnych Sosnowiec ale wszyscy wiedzą, że klubem zarządza dyrektor sportowy Robert Majewski. Drugim prezesem, który urodził się jeszcze w czasach II Wojny Światowej jest 76-letni Jan Szupina z Mitechu Żywiec. Po siedemdziesiątce jest również Tadeusz Pogorzelski z Wałbrzycha. Uznając, że w wieku 65 lat mężczyźni przechodzą na emeryturę to 1/3 prezesów Ekstraligi kobiet to emeryci. Można jeszcze dodać, że prezesami wszystkich klubów są tylko i wyłącznie... mężczyźni. Najmłodszych i najstarszych prezesów już wymieniliśmy z imienia i nazwiska. Co ciekawego można powiedzieć o pozostałych?

Najbardziej charyzmatyczny z tego grona jest Roman Jaszczak z Medyka Konin, który jako jedyny sprawuje funkcje prezesa i równocześnie trenera. Jaszczak ma najdłuższy staż jako prezes w Ekstralidze. Bardzo mało znany i mało aktywny jak na prezesa mistrzowskiego klubu jest Krzysztof Kwiatkowski z Górnika Łęczna. Janusz Matusiak z Łodzi niegdyś był wiceprezesem w PZPN za kadencji Grzegorza Lato. Prezesi Matusiak z Łodzi i Maciej Buryta ze Szczecina to jedyni przedstawiciele klubów Ekstraligi zasiadający w Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Ze środowiska Akademickiego wywodzą się natomiast Konrad Wełpa z UJ Kraków oraz Marian Dymalski z Wrocławia.

Od dwóch miesięcy bez prezesa pozostaje Polonia Poznań. W marcu zrezygnował Maciej Wąsikiewicz.

prezesi Ekstraligi kobiet
Górnik Łęczna - Krzysztof Kwiatkowski (58 lat)
Medyk Konin - Roman Jaszczak (61)
Czarni Sosnowiec - Ryszard Jadwiszczyk (78)
AZS PWSZ Wałbrzych - Tadeusz Pogorzelski (71)
UKS SMS Łódź - Janusz Matusiak (63)
GKS Katowice - Marcin Janicki (32)
AZS UJ Kraków - Konrad Wełpa (45)
AZS PSW Biała Podlaska - Marcin Kasprowicz (40)
Olimpia Szczecin - Maciej Buryta (46)
AZS Wrocław - Marian Dymalski (65)
Mitech Żywiec - Jan Szupina (76)
Polonia Poznań - brak