Piłkarki lekiem na brak sędzi

Piłka nożna kobiet dynamicznie się rozwija. Brakuje za to piłkarskich sędzi. Łódzki Związek Piłki Nożnej ma pomysł.

Łódzki Związek Piłki Nożnej, przy współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego, znalazł sposób, żeby walczyć z brakami kadrowymi wśród sędzi piłkarskich. Uczennice Liceum Ogólnokształcącego SMS w Łodzi obok lekcji z języka polskiego, geografii czy biologii, mają zajęcia z Przepisów Gry. Dzięki zdobytej wiedzy już jesienią tego roku wybiegną na boiska w rolach sędzi.

Program obejmuje 26 dziewcząt na co dzień uczących się w LO SMS. W każdy czwartek mają dodatkowe zajęcia z zasad gry w piłkę nożną. Tak jak podczas kursu sędziowskiego, łącznie jest to 30 godzin. Poza przedstawieniem i omówieniem przepisów, przyszłe sędzie oglądają wideo klipy z sytuacjami meczowymi ucząc się tym samym prawidłowych interpretacji. Wykładowcami są czołowi arbitrzy z województwa łódzkiego.

– Przepisy to jedno. Dziewczyny mają również dodatkowe 6 godzin zajęć z psychologiem i policją. Podczas jednego ze spotkań odwiedził je również szef sędziów Zbigniew Przesmycki, który opowiadał o walorach sędziowania – mówi Janusz Matusiak, prezes UKS SMS Łódź.

Skąd taki pomysł? Piłka nożna kobiet dynamicznie się rozwija. Jest coraz więcej drużyn i coraz więcej meczów do rozegrania. Brakuje za to piłkarskich sędzi. W tej chwili sędziowska ścieżka awansu jest u pań wyjątkowo krótka i szybko można się znaleźć w krajowej elicie.

– Mamy nadzieję, że dziewczyny zainteresują się tematem, a część z nich poważnie zajmie się sędziowaniem. Na pewno jako prezes ŁZPN cieszyłbym się, gdyby nasz okręg mógł się poszczycić plejadą znakomitych sędzi piłkarskich. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest ten kurs, który przy okazji podniesie u zawodniczek znajomość obowiązujących przepisów. To będzie wartość dodana tego projektu – przekonuje Adam Kaźmierczak, prezes ŁZPN.

Na zakończenie kursu uczestniczki będą zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny. Dla wszystkich, które uzyskają pozytywny wynik, ŁZPN ufunduje: stroje, gwizdki, kartki i flagi. Cały niezbędny rynsztunek do tego, aby zacząć swoją przygodę, a być może w niektórych przypadkach karierę, w sędziowaniu.

– We wrześniu podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego uroczyście wręczymy odznaczenia Kolegium Sędziów. Od sezonu 2019/2020 dziewczyny rozpoczną sędziowanie meczów. Chcemy by tego rodzaju kursy odbywały się cyklicznie w kolejnych latach – dodaje na zakończenie Adam Kaźmierczak.