Trudne i pechowe elite round

Reprezentacja U19 zakończyła sezon. Remis z Belgią, porażki ze Szwajcarią i Finlandią. Ostatnie miejsce Polek.


Bez powodzenia potoczył się dla nas turniej elite round będący drugą i jednocześnie ostatnią fazą eliminacji do Mistrzostw Europy U19, które latam odbędą się w Szkocji. Polska w decydującej rundzie eliminacji nie wygrała żadnego z trzech spotkań i zakończyła grupową rywalizację na ostatnim miejscu.

W elite round reprezentacja Polski U19 prowadzona przez selekcjonera Marcina Kasprowicza z Białej Podlaskiej kolejno przegrała z Finlandią (0:1), Szwajcarią (1:2) i w ostatnim meczu zremisowała z gospodyniami turnieju - Belgijkami (2:2). Z naszej grupy to właśnie Belgijki awansowały do tegorocznych Mistrzostw Europy.

Choć Polki absolutnie nie były stawiane w roli zespołu, który może powalczyć o awans to trzeba przyznać, że napsuły trochę krwi przeciwniczkom i miały również trochę pecha. Jedynego gola z Finlandią straciły w 79. minucie, a zwycięstwo nad Belgią dały sobie zabrać w 90. minucie.

Przed turniejem elite round nasza reprezentacja w październiku grała jeszcze w I rundzie eliminacji. Wówczas to na turnieju w Holandii biało-czerwone przegrały z gospodyniami (0:3) oraz wygrały z Albanią (1:0) i Białorusią (2:0). Taki bilans punktowy i skromna ilość strzelonych bramek spowodowała, że Polki w elite round były losowane z najsłabszego IV koszyka i takie finalnie miejsce zajęły w tej rundzie.

Następne mecze o stawkę reprezentacja Polski U19 rozegra jesienią. Wówczas to odmłodzona kadra dziewiętnastek zagra w turnieju eliminacyjnym pierwszej rundy el. ME, który odbędzie się w Polsce. Naszymi rywalkami będą Szkotki, Chorwatki i Bułgarki. Do każdy U19 wejdzie wiele zawodniczek, które w ubiegłym roku z kadrą U17 grały na Mistrzostwach Europy.

Polska ostatni i jak dotychczas jedyny raz grała w turnieju finałowym ME U19 w 2007 roku za kadencji selekcjonera Roberta Góralczyka. Od tego czasu turniej elite round jest dla nas szczytem możliwości.


elite round

1 
Belgia
3
5
5-3
2Finlandia3
5
4-3
3Szwajcaria3
4
4-5
4Polska
3
1
3-5
kolejno: miejsce w tabeli, nazwa drużyny, ilość rozegranych meczów, zdobyte punkty; bramki strzelone i stracone


Finlandia U19 - Polska U19 1:0
Leskinen

Polska: Baranowska - Sirant, Helińska, W.Rekus, L.Rekus, Maskiewicz (86 Węcławek), Majda (74 Tylak), Materek, Legowski (83 Wójcik), Jedlińska, Filipczak

Szwajcaria U19 - Polska U19 2:1
Zaugg, Gut - Tylak

Polska: Baranowska - Helińska, Sirant, Pluta, L.Rekus, Węcławek, Majda (65 Materek), Wójcik (65 Legowski), Tylak, Filipczak, Jedlińska (82 Kłoda)

Belgia U19 - Polska U19 2:2
Petry, Buabadi - Wójcik, Jedlińska

Polska: Baranowska - Sirant, Helińska, Kołodziejek, Majda, Pluta, Węcławek (46 Materek), Wójcik (46 Jedlińska), Tylak, Legowski (78 Bednarz), Filipczak (89 Jurczenko)

reprezentacja Polski U19
Jessica Pluta (AZS PWSZ Wałbrzych)
Weronika Baranowska (Watford FC)
Weronika Wójcik (AZS UJ Kraków)
Maja Jurczenko (AZS Wrocław)
Weronika Rekus (Borussia Bocholt)
Alexis Legowski (FC Stars of Massachesetts)
Laura Rekus (Borussia Bocholt)
Joanna Węcławek (Czarni Sosnowiec)
Paulina Filipczak (UKS SMS Łódź)
Angelika Kołodziejczyk (UKS SMS Łódź)
Klaudia Jedlińska (UKS SMS Łódź)
Karolina Tylak (Bielawianka Bielawa)
Olga Sirant (Olimpia Szczecin)
Joanna Pastusiak (Olimpia Szczecin)
Karolina Bednarz (Resovia Rzeszów)
Karolina Majda (Medyk Konin)
Weronika Helińska (Medyk Konin)
Julia Maskiewicz (Medyk Konin)
Alicja Materek (Górnik Łęczna)
Weronika Kłoda (Górnik Łęczna)