Skład na Włochy i Finlandię

Z Włochami w Lublinie 5 kwietnia i cztery dni później na wyjeździe z Finlandią zagra seniorska reprezentacja.


Dwa sparingi z wyżej notowanymi rywalkami czekają na początku kwietnia seniorską reprezentację Polski prowadzoną przez selekcjonera Miłosza Stępińskiego. Najpierw biało-czerwone 5 kwietnia w Lublinie zagrają z Włoszkami, a cztery dni później w Helsinkach zmierzą się z Finlandią.

Włoszki to rywal znacznie wyżej notowany od Polek. Aktualnie nasze rywalki zajmują 16. miejsce w rankingu FIFA, a więc o osiemnaście miejsc wyprzedzają Polskę. Ostatni raz Polki z Włoszkami grały w 2012 roku. Wówczas to pechowo przegrały w eliminacjach Mistrzostw Europy po golu straconym w 86. minucie. W tym roku Włochy zagrają w turnieju finałowym Mistrzostw Świata, który latem odbędzie się we Francji.

Często bywało tak, że, jak reprezentacja rozgrywała dwa mecze towarzyskie z rzędu to jeden rywal był mocniejszy od nas a drugi słabszy. Tym razem będzie inaczej. Po meczu z Włoszkami od razu nasza kadra zagra z Finlandią plasującą się na 28. miejscu w rankingu FIFA. Jest to rywal już nam znany i można nawet powiedzieć, że to nasz towarzyski partner. W 2017 i 2016 roku Polska wygrała dwukrotnie z Finlandią 1:0, a w 2015 roku Polki zwyciężyły 3:1.

Oba mecze dla zespołu selekcjonera Stępińskiego będą istotne zarówno w kwestii wizerunkowej, jak i formy zespołu. Po zwycięstwach na marcowym turnieju Algarve Cup w Portugalii gdzie Polki pokonały znacznie lepsze zespoły Hiszpanii i Holandii okaże się, czy nasza reprezentacja faktycznie jest w wysokie formie, czy zwycięstwa w Portugalii były tylko wykorzystaniem szansy przez to, że rywalki grały rezerwami. Mecz z Włoszkami to zweryfikuje. Ponadto będzie to dla Polek przedostatnie zgrupowanie przed rozpoczynającym się na przełomie sierpnia i września eliminacjami do Mistrzostw Europy.

Na mecze z Włochami i Finlandią powołania otrzymało 20 zawodniczek. Najwięcej, bo aż siedem przedstawicielek ma mistrz Polski - Górnik Łęczna. W kadrze jest jedna debiutantka. Przed szansą debiutu stanie Joanna Olszewska z GKS Katowice. W ubiegłym roku Olszewska grała jeszcze w reprezentacji Polski U19. Gra w defensywie. Można powiedzieć, że do kwietniowych meczów reprezentacja przystąpi w swoim najsilniejszym składem.

reprezentacja Polski
Katarzyna Kiedrzynek (Paris Saint-Germain)
Anna Szymańska (Czarni Sosnowiec
Aleksandra Sikora (Juventus)
Paulina Dudek (Paris Saint-Germain)
Małgorzata Mesjasz (AZS PWSZ Wałbrzych)
Natalia Chudzik (Medyk Konin)
Joanna Olszewska (GKS Katowice)
Dagmara Grad (Czarni Sosnowiec)
Martyna Wiankowska (Czarni Sosnowiec)
Katarzyna Daleszczyk (US Sassuolo)
Dominika Grabowska (Górnik Łęczna)
Emilia Zdunek (Górnik Łęczna)
Patrycja Balcerzak (Górnik Łęczna)
Gabriela Grzywińska (Górnik Łęczna)
Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna)
Weronika Zawistowska (Górnik Łęczna)
Sylwia Matysik (Górnik Łęczna)
Ewa Pajor (VfL Wolfsburg)
Agnieszka Winczo (BV Cloppenburg)
Julia Matuschewski (1. FC Saarbrucken)