Brak AWF czyli najwięksi nieobecni AMP

Na tegorocznym turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu odbywającym się w Opolu brakuje przede wszystkim Akademii Wychowania Fizycznego. AWF Warszawa nie zakwalifikował się do turnieju finałowego, natomiast AWF Katowice i AWF Wrocław wcale nie zgłosili się do gry w tegorocznej edycji AMP. Te trzy zespoły można uznać za największych nieobecnych tegorocznego turnieju finałowego AMP.

W poprzednich edycjach rozgrywek o sile AWF Katowice stanowiły zawodniczki z trawiastej Ekstraligi grające w Czarnych Sosnowiec i Górniku Łęczna. Grały w nim m.in. Patrícia Hmírová, Patricia Fischerová czy Nikol Kaletka. Rok temu Akademia zgłosiła do gry Martę Cichosz, choć ta ostatecznie nie zagrała. Największy sukces katowicki AWF osiągnął w 2016 roku zdobywając brązowy medal, a oprócz tego dwukrotnie przegrał w swojej historii mecz o 3. miejsce. AWF Katowice grał w każdym turnieju finałowy AMP od 2013 roku. Teraz się nie zgłosił nawet do eliminacji.

AWF Wrocław rok temu zajął wysokie 2. miejsce w turnieju półfinałowym, ale przez kontuzje swoich czołowych zawodniczek na turniej finałowy pojechał w osłabionym składzie i zajął jedne z ostatnich miejsc. Teraz nie podjął rękawic aby grać dalej. Szkoda, bo w latach 2013-2016 zawsze dochodził minimum do ćwierćfinałów.

Z kolei AWF Warszawa może mówić o ogromnych pechu. Podczas tegorocznego turnieju półfinałowego w Poznaniu zajął 9. miejsce w eliminacjach a osiem pierwszych miejsc uzyskiwało promocję do finałów. Co więcej - spośród drużyn, które uzyskały awans później wycofał się z finałów AWF Poznań i zgodnie z regulaminem nikt nie mógł zająć jego miejsca. W taki sposób AWF Warszawa pierwszy raz od 2011 roku nie gra w finałach AMP.

Do nieobecnych AMP 2019 można także dodać uczelniane zespoły z Białej Podlaskiej i Konina, które niegdyś zdobywały medale a od paru lat już wcale nie biorą udziału w walce o akademickie medale.