Okno transferowe

Od 1 lutego otwarte jest okno transferowe. Zimowe transfery zawodniczek są bardzo sporadyczne.


W piątek 1 lutego otwarte zostało tzw. „okno transferowe”. Od tego momentu wszystkie kluby piłkarstwa kobiecego w Polsce mogą dokonywać transferów zawodniczek. Kluby Ekstraligi i I ligi kobiet transferów będą mogły dokonywać do 28 lutego, zaś pozostałe zespoły grające w II, III i IV lidze do momentu rozpoczęcia rozgrywek rundy wiosennej w swojej klasie rozgrywkowej.

Można powiedzieć, że zimowe transfery piłkarek pomiędzy klubami są rzadkością. Na przykład na szczeblu Ekstraligi w poprzednim zimowym okienku doszło do pięciu zmiany barw klubowych piłkarek z Ekstraligi na inny klub tej samej ligi, a dwa lata temu nie było żadnego zimowego transferu wewnątrz Ekstraligi. Z czego wynika mała ilość transferów przed rundą wiosenną?

W Polsce, jak i zarówno w innych europejskich ligach gdzie sezon trwa od lata do lata jest zwyczaj podpisywania deklaracji gry bądź kontraktów obowiązujących przez cały sezon albo wielokrotność tego czasu - na dwa bądź trzy sezony. Wówczas zawodniczka ze swoim klubem jest związana na cały okres czasu, pod którym złożyła podpis. Odejść z klubu przed tym terminem można tylko w szczególnych okolicznościach.

Transferu zawodniczki z klubu do klubu podczas trwania jej umowy z macierzystym klubem można dokonać między innymi po rozwiązaniu deklaracji/kontraktu za porozumieniem stron albo z winy zawodniczki bądź klubu, a także po wycofania się zespołu z rozgrywek albo jeśli klub chcący pozyskać zawodniczkę dojdzie do porozumienia z aktualnym klubem piłkarki w sprawie jej transferu gotówkowego/bezgotówkowego. Możliwe jest także wypożyczenie.

Zimowe transfery w piłce nożnej kobiet są rzadkością również, a właściwie przede wszystkim dla tego, że większość zawodniczek to uczennice bądź ewentualnie studentki. Z tego też względu transferów latem jest znacznie więcej niż w okresie zimowym.