Reprezentacja w 2018 roku

Jakie wyniki w 2018 roku osiągnęła seniorska reprezentacja Polski? Niestety nie był to dla niej udany rok.


W tym roku nasza reprezentacja rozegrała decydującą część oraz jednocześnie zakończyła zmagania w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2019, które latem odbędą się we Francji. Reprezentacja Polski w eliminacjach do turnieju finałowego nie zagrała ani rewelacyjnie, ani słabo. Zagrała po prostu na miarę swoich możliwości. Polki zajęły trzecie miejsce w grupie. Wyprzedziła nas Szkocja i Szwajcaria. Obie reprezentacje w rankingach są wyżej od biało-czerwonych. Szkocja awansowała z naszej grupy bezpośrednio na Mundial, natomiast Szwajcaria uzyskała awans z drugiego miejsca do dwustopniowych meczów barażowych w których ostatecznie poległa.

» Jak reprezentacja Polski poradziła sobie w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata?

Piłkarski rok 2018 dla biało-czerwonych rozpoczął się w końcówce lutego. Podobnie jak wcześniej zrezygnowano z organizacji zgrupowania w styczniu, choć ten termin był uwzględniony w terminarzu FIFA. Polska po prostu go nie wykorzystała. Na przełomie lutego i marca kadra selekcjonera Miłosza Stępińskiego drugi raz z rzędu zagrała w towarzyskim turnieju w Turcji. W zmaganiach Turkish Women’s Cup nasza kadra zajęła 4. miejsce na dziesięć startujących drużyn. Kadra kolejno wygrała z Jordanią 2:0, Łotwą 2:0, a na koniec meczów grupowych przegrała z Meksykiem 0:1. W kończącym turniej meczu z Ukrainą padł remis 0:0, natomiast w serii rzutów karnych mającej wyłonić finalną kolejność w turnieju przegraliśmy. Do Turcji poleciały 23 kadrowiczki przez co w każdym sparingu grał praktycznie inny skład.

Od kwietnia do września odbyło się 5 spośród wszystkich ośmiu meczów eliminacji Mundialu. We Włocławku wstydliwie zremisowaliśmy z Albanią 1:1. Oprócz wyniku ten mecz zapamiętano także ze względu na kwestie organizacyjne. Okazało się, że spośród 20 powołanych piłkarek tylko 14 z nich jest uprawionych do gry w el.MŚ. Pozostałe sześć nie zostało zgłoszonych do UEFA przez PZPN. Nie zgłoszone zawodniczki musiały oglądać mecz z trybun, a ławka rezerwowych świeciła pustkami. Błąd Polskiego Związku Piłki Nożnej, który kolejny raz pokazał, że w piłce nożnej kobiet nawet na poziomie pierwszej reprezentacji narodowej zdarzają się sytuacje, które są nie do pomyślenia w męskiej piłce i to na takim poziomie.

Pechowo ułożyły się mecze ze Szkocją. Do Glasgow reprezentacja dotarła siedem godzin później niż było planowane, bo lot rejsowy był opóźniony. Skutkowało to tym, że Polki straciły jedyny oficjalny trening na stadionie na którym miały grać. W meczu Ewa Pajor nie wykorzystała rzutu karnego, a w 75. minucie przy wyniku 0:0 drugą żółtą kartkę ujrzała Paulina Dudek. Później dwa gole strzeliły gospodynie, a trzeciego dołożyły w doliczonym czasie gry. Boleśnie w końcówce zostałyśmy skarcone również w czerwcu podczas rewanżu w Kielcach. Do 78. minuty biało-czerwone prowadziły ze Szkocją i 2:0... przegrały 2:3. Ostatnie dwa eliminacyjne mecze to zwycięstwo z Białorusią 4:1 i korzystny dla nas remis ze Szwajcarią 0:0, która przez brak zwycięstwa w Mielcu na Podkarpaciu nie wygrała naszej grupy i musiała grać w barażach w których odpadła. Tylko tym sprawiliśmy w grupie pozytywną z naszej perspektywy niespodziankę.

W czerwcu reprezentacja Polski spadła w rankingu FIFA z 31 na 36. miejsce- najniższe w historii żeńskiego rankingu. To efekt między innymi braku otrzymania punktów za turniej w Turcji, który nie był oficjalnie zgłoszony w FIFA. Obecnie Polska plasuje się na 34. miejscu w rankingu. W porównaniu do grudnia 2017 roku spadliśmy o cztery miejsca.

Po zakończonych eliminacjach od października reprezentacja rozgrywała już tylko mecze towarzyskie. Z Estonią zagrało zaplecze reprezentacji, przez co łącznie w 2018 roku w kadrze "A" wystąpiły aż 43 zawodniczki. Z dobrej strony Polki pokazały się w starciu w Irlandią wygrywając z nią 4:0 w Ostródzie. Cieszyć należy się z towarzyskiego meczu z Hiszpanią, która w rankingu FIFA była na 12. miejscu, kiedy z nami grała. Dawno reprezentacja nie miała okazji zmierzyć się z zespołem z tak wysokiego miejsca. Był to pierwszy taki mecz w 2,5 letniej kadencji selekcjonera Stępińskiego. Rok został zakończony w Kluczborku zwycięstwem nad Bośnią i Hercegowiną. Z tegorocznych debiutantek w kadrze najwięcej grała Dżesika Jaszek.

Po stronie tegorocznych minusów można postawić turniej w Turcji oraz kwietniowe sytuacje z brakiem zgłoszeń piłkarek na mecz z Albanią i następnie "w ramach prawa serii" pechowy lot do Szkocji. To w kwestiach organizacyjnych, w kwestiach sportowych źle wyglądało stracenie dwukrotnie trzech bramek podczas ostatnich kwadransów w tegorocznym dwumeczu eliminacyjnym ze Szkocją. Cieszyć można się natomiast choćby z tego, że w końcu były mecze towarzyskie z równorzędną z nami Irlandią i zdecydowanie lepszą Hiszpanią. Za plus można także uznać, fakt, że reprezentacja mogła zagrać w Kielcach, czyli w dużym mieście i na okazałym stadionie.

Na przełomie sierpnia i września 2019 roku rozpoczną się eliminacje do Mistrzostw Europy 2021, których gospodarzem będzie Anglia.

Oficjalne mecze reprezentacji Polski w 2018 roku

Eliminacje do Mistrzostw Świata, Francja 2019
Polska - Albania 1:1 (Daleszczyk) we Włocławku
Szkocja - Polska 3:0
Polska - Szkocja 2:3 (Jaszek, samobójcza) w Kielcach

Białoruś - Polska 1:4 (Pajor x2, Winczo, Kamczyk)
Polska - Szwajcaria 0:0 w Mielcu

Mecze towarzyskie
Jordania - Polska 0:2 (Guściora, Wiankowska)
Łotwa - Polska 0:2 (Grabowska, Winczo)

Meksyk - Polska 1:0
Ukraina - Polska 0:0
Estonia - Polska 0:3 (Dereń, Cichosz, samobójcza)
Polska - Irlandia 4:0 (Chudzik, Pajor, Grzywińska, Kamczyk) w Ostródzie

Hiszpania - Polska 3:1 (Pajor)
Polska - Bośnia i Hercegowina 4:0 (Zdunek, Kamczyk, Grzywińska, samobójcza) w Kluczborku

Strzelczynie bramek
(4) - Ewa Pajor
(3) - Ewelina Kamczyk
(2) - Agnieszka Winczo, Gabriela Grzywińska
(1) - Katarzyna Daleszczyk, Dżesika Jaszek, Natalia Chudzik, Marta Cichosz, Dominika Dereń, Dominika Grabowska, Agata Guściora, Emilia Zdunek, Martyna Wiankowska

Czas gry
(najpierw łączny czas gry; w nawiasie liczba rozegranych spotkań)
930  (12) - Aleksandra Sikora
897  (12) - Agnieszka Winczo
860  (12) - Ewelina Kamczyk
744  (11) - Dominika Grabowska
703  (9) - Martyna Wiankowska
608  (8) - Katarzyna Kiedrzynek
586  (7) - Gabriela Grzywińska
555  (7) - Ewa Pajor
508  (7) - Jolanta Siwińska
495  (6) - Agata Guściora
468  (7) - Dagmara Grad
451  (7) - Patrycja Balcerzak
450  (5) - Paulina Dudek
413  (6) - Katarzyna Daleszczyk
412  (9) - Dżesika Jaszek
392  (5) - Małgorzata Mesjasz
388  (8) - Emilia Zdunek
382  (5) - Anna Szymańska
328  (7) - Sylwia Matysik
254  (7) - Julia Matuschewski
242  (5) - Sandra Sałata
239  (4) - Natalia Chudzik
229  (5) - Agnieszka Jędrzejewicz
151  (3) - Patrycja Matla
150  (3) - Symela Ciesielska
135  (3) - Nikol Kaletka
135  (2) - Joanna Operskalska
097  (2) - Małgorzata Grec
090  (1) - Kinga Szemik
090  (1) - Anna Palińska
079  (3) - Dominika Dereń
074  (2) - Anna Rędzia
045  (1) - Marta Stodulska
045  (1) - Marta Cichosz
045  (1) - Klaudia Lefeld
045  (1) - Kasandra Parczewska
044  (2) - Weronika Zawistowska
032  (1) - Agata Tarczyńska
030  (1) - Roksana Ratajczyk
030  (1) - Klaudia Olejniczak
026  (1) - Joanna Wróblewska
021  (1) - Olha Zubczyk
001  (1) - Dominika Kopińska