Sędzie w programie talentów

Sylwia Biernat, Angelika Gębka i Ewelina Fiodorczuk zostały objęte narodowym programem mentorskim PZPN.


Wraz z nowym sezonem ruszyła nowa edycja programu mentorskiego Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Program ten jest inaczej zwany również programem talentów dla najbardziej perspektywicznych sędziów szczebla centralnego. Ma on na celu m.in. wyszukiwanie zdolnych i utalentowanych sędziów, udzielania im pomocy w rozwijaniu i kształtowaniu umiejętności sędziowskich oraz mobilizować do doskonalenia i podnoszenia własnych kwalifikacji.

W nowym sezonie do programu zaliczają się trzy sędzie główne szczebla centralnego w piłkarstwie kobiecym. Są to 29-letnia Sylwia Biernat z Małopolski oraz mające po 27-lat Angelika Gębka ze Śląska i Ewelina Fiodrczuk-Sipko z Podlasia. Każda z nich będzie miała swoje mentora (czytaj: opiekuna) z innego województwa. Łącznie w programie mentorskim jest 19 sędziów, 16 z nich to mężczyźni, a 3 to kobiety.

Sylwia Biernat pochodząca z Brzeska jest sędzią Ekstraligi. To jej drugi rok w programie mentorskim Kolegium Sędziów PZPN. Jej mentorem w tym sezonie będzie Leszek Gawron z Mielca. Zanim Biernat zdecydowała się zostać sędzią była aktywną piłkarką. Jest wychowanką Podgórza Kraków z którym grała w I lidze kobiet.

Z Podlasia a dokładniej z Bielska Podlaskiego wyróżniona została Ewelina Fiodorczuk-Sipko. Obecnie jest przypisana do prowadzenia meczów jako sędzia główna w I lidze kobiet, ale wcześniej brała już udział w Ekstralidze, czyli na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego. Jest także trenerką dziewczynek w Jagiellonii Białystok. Jej mentorem został Andrzej Kuśmierczyk z Lublina.

Po tym, jak wiosną z gry w Ekstralidze na rzecz sędziowania zrezygnowała Angelika Gębka teraz może zrobić krok naprzód w swojej sędziowskiej karierze. Jest sędzią główną I ligi. Jej mentorem będzie Andrzej Kazior. Gębka jako piłkarka grała ostatnio w Mitechu Żywiec, a wcześniej w Czarnych Sosnowiec. Reprezentuje podokręg Sosnowiec.