Wiadomości

Najszybszy awans do Ekstraligi

GKS Katowice zaliczył najszybszy awans we współczesnej historii Ekstraligi. W trzy lata od III ligi. Start miał ułatwiony.


W 2010 roku zaczęły powstawać wojewódzkie grupy III ligi kobiet. W ten sposób piłkarstwo kobiece w Polsce zyskało czwarty poziom rozgrywkowy, jakim stała się trzecia liga. Obecnie w niektórych regionach jest już nawet IV liga czyli piąty poziom rozgrywkowy. Biorąc pod uwagę wszystkie awanse do Ekstraligi z ostatnich lat to właśnie GKS Katowice osiągnął najszybszy awans. W trzy lata katowiczanki pokonały drogę od najniższej III ligi do Ekstraligi nie zatrzymując się w żadnej z pośrednich lig na więcej niż jeden obowiązkowy sezon. Nigdy wcześniej żadnemu klubowi nie udało się przejść drogi od trzeciej ligi do elity w tak krótkim czasie.

Historia błyskawicznego awansu GKS Katowice z III ligi do II, następnie do I, a teraz do Ekstraligi zaczyna się tak naprawdę jeszcze przed powołaniem do życia żeńskiej drużyny piłkarskiej w GKS. Cofnijmy się trochę w czasie. W sezonie 2014/2015 do Ekstraligi powrócił 1.FC AZS AWF Katowice. Dysponował on dobrą kadrą, ale okazało się, że klub ma problemy finansowe w efekcie czego zimą z zespołu odeszły prawie wszystkie podstawowe zawodniczki. Wiosną Katowice grały już zupełnie innym składem i spadły z Ekstraligi. Latem 2015 roku zrezygnowały także z gry w I lidze, a miejsce ich rezerw w III lidze zajął wówczas GKS Katowice, który widział wtedy dla siebie szansę aby zaistnieć w kobiece piłce oraz także aby utrzymać tematykę piłkarstwa kobiecego w stolicy Śląska.

GKS Katowice przejął miejsce w lidze i co najważniejsze - większość zawodniczek 1.FC AZS AWF Katowice. Dzięki temu i nakładom finansowym, jakie wielosekcyjny klub kładł na piłkarki udało mu się wywalczyć wszystkie trzy awanse z rzędu wzmacniając w międzyczasie swoją siłę. W 2015 roku, kiedy GKS na poważnie wchodził do świata piłki nożnej kobiet mówił już o planach, aby grać w Ekstralidze, tak jak kiedyś 1.FC, który przez trzy sezony występował w elicie. Klubowi udało się osiągać swój cel w błyskawicznym tempie: trzy awanse w trzy lata. Teraz GieKSa zadebiutuje na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce i ma szansę aby już w swoim pierwszym sezonie osiągać wyniki z większą ilością zwycięstw niż porażek.

Znalezione obrazy dla zapytania fb logo zdjęcie - www.gkskatowice.eu