Górniczki, które wygrały

Poznajmy ciut bliżej, piłkarki Górnika Łęczna, które w tym sezonie wygrały Ekstraligę i zdobyły mistrzostwo Polski.


* "sezon w Górniku" odnośni się tylko do sezonów spędzonych na szczeblu Ekstraligi w barwach Górnika

bramkarka Klaudia Kowalska, 25 lat, czwarty sezon w Górniku
pochodzi z Zamościa, jest wychowanką tamtejszego Hetmana w którym grała do 2010 roku. Na początku swojej przygody z piłką nie była bramkarką, lecz grała w ataku. W latach 2010 - 2014 była bramkarką Widoku Lublin. Przez parę lat grę w piłkę nożną łączyła ze siatkówką jako libero w II-ligowej drużynie Tomasovii Tomaszów Lubelski. Po Widoku przez pół roku trenowała z 1.FC AZS AWF Katowice aczkolwiek kluby nie dogadały się co do transferu i oficjalnie tam nie grała. Od początku 2015 roku jest bramkarką Górnika Łęczna. W tym sezonie zmienniczka Anny Palińskiej, ale wiosną grają na zmianę.

bramkarka Anna Palińska, 24 lata, drugi sezon w Górniku
pierwsza bramkarka nowych mistrzyń. Do klubu przyszła z KKP Bydgoszcz po tym, jak jej drużyna spadła z Ekstraligi. Obecny sezon jest jej siódmym w Ekstralidze. Od 2010 roku grała w Bydgoszczy. W międzyczasie miała półroczne wypożyczenie do Sportowej Czwórki Radom. Ociera się o seniorską reprezentację Polski w której jest trzecią bądź czwartą bramkarką. Pochodzi ze wsi Dębiany w powiecie rypińskim w województwie kujawsko-pomorskim.

bramkarka Izabela Tomasiak, 18 lat, pierwszy sezon w Górniku
trzecia bramkarka w zespole. W Górniku jest dopiero od lata. Poprzedni sezon spędziła regularnie grając w drugoligowym zespole SMS Niemce, który już niestety zniknął z mapy piłkarstwa kobiecego. Nie zaliczyła jeszcze debiutu w Ekstralidze.

obrończyni Alicja Dyguś, 24 lata, piąty sezon w Górniku
boczna defensorka. Jak trener Mazurkiewicz krzyczy "Ala odpal" to znaczy, że poleca jej zaangażować się w akcje ofensywne. Pochodzi z Lublina. Jest wychowanką Widoku, klubu z którego wiele piłkarek trafiło do piłkarskiej elity. Od wiosny 2011 roku nieprzerwanie gra w Ekstralidze. Najpierw 2,5 sezonu spędziła w AZS PSW Biała Podlaska, a następnie przeszła do lepszego zespołu z województwa lubelskiego.

obrończyni Natasza Górnicka, 29 lat, piąty sezon w Górniku
pełni obowiązki kapitan zespołu. Wołają na nią Tasior. Pochodzi z Opolszczyzny. Przygodę z żeńską piłką rozpoczynała w Rolniku Głogówek. Później grała także w Unii Opole skąd latem 2005 roku trafiła do Ekstraligi. Na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego gra od trzynastu sezonów. W tym czasie reprezentowała barwy Medyka Konin, AZS Wrocław, Unii Racibórz i od ponad czterech lat Górnika. Po swojej klubowej koleżance Annie Sznyrowskiej jest najbardziej doświadczoną piłkarką Górnika pod względem ilości występów w Ekstralidze. Ma ich na swoim koncie ponad 200.

obrończyni Agata Guściora, 24 lata, siódmy sezon w Górniku
jedyna grająca obecnie w Ekstralidze podwójna mistrzyni. Rok temu zdobyła mistrzostwo z Medykiem Konin, a teraz z Górnikiem. Wychowanka LKS Wierzchowiska. Od 2007 roku grała w Widoku Lublin. Na początku 2011 przeszła z I ligi do Górnika Łęczna. Od tego czasu nieprzerwanie występuje na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce. Poprzedni sezon spędziła w Medyku, ale zaledwie po roku postanowiła wrócić do Łęcznej. Okazało to się bardzo dobrym krokiem. Solidna, silna i postawna piłkarka. Był czas, że przez pięć lat nie opuściła żadnego meczu. Regularnie otrzymuje powołania do reprezentacji Polski. Potrafi przebiec całe boisko i strzelić gola.

obrończyni Wiktoria Marszewska, 19 lat, drugi sezon w Górniku
koniniara w Łęcznej. Pochodzi z powiatu konińskiego. Jako juniorka grała oczywiście w Medyku Konin ale głównie w zespołach młodzieżowych. Poprzedniej jesieni ze względu na kontuzję nie wystąpiła w żadnym meczu. Wiosną zagrała raptem kilka minut.

obrończyni Ana Jelencić, 24 lata, pierwszy sezon w Górniku
Chorwatka. To jedyna zagraniczna piłkarka grająca aktualnie w Łęcznej. Z Polską już zdążyła się zasymilować, ponieważ wcześniej grała w nieistniejącej już żeńskiej sekcji piłkarskiej Zagłębia Lubin, a później w AZS PWSZ Wałbrzych. Poza Polską i Chorwacją grała także w Niemczech i krótko na Litwie. Swego czasu było można ją kojarzyć z dużej ilości otrzymywanych kartek. Ostatnio trochę się "uspokoiła" ale i tak ma już na swoim koncie pięć żółtych kartek.

obrończyni Dominika Kwietniewska, 32 lata, ósmy sezon w Górniku
ikona klubu. Gra w nim od samego początku, czyli od 2001 roku. Była uczestniczką pierwszego historycznego treningu kobiecego zespołu piłkarskiego w Łęcznej. Z Górnikiem przeszła wszystkie szczeble piłkarstwa kobiecego i nigdy go nie opuściła. Ostatni mecz rozegrała we wrześniu. Później musiała skupić się na innych obowiązkach, ponieważ została mamą. W przeszłości w Górniku grała także jej siostra.

obrończyni Patrycja Rogalska, 19 lat, drugi sezon w Górniku
od nazwiska wołają na nią Rogal. Pochodzi z Mazowsza. Grała w Pradze Warszawa skąd trafiła na Lubelszczyznę. Długo musiała czekać, aby dostawać szansę gry w każdym kolejnym meczu - dostała ją wiosną.

pomocniczka Dominika Grabowska, 20 lat, pierwszy sezon w Górniku
była porównywana do Ewy Pajor, wróżono jej, że zrobi karierę za granicą i wielu dziwiło się, że po maturze rok temu nie zdecydowała się wyjechać do zagranicznej ligi. Po trzech sezonach gry w AZS Wrocław trafiła wtedy do Górnika. Jest wychowanką Znicza Pruszków gdzie kopała razem z chłopakami. Później rozwinęła swój talent w Pradze Warszawa. Kiedy wiekowo nadawała się do gry w kadrze narodowej U17 przesunięto ją do U19, bo była za dobra. Mając niespełna szesnaście lat zadebiutowała w towarzyskim meczu seniorskiej reprezentacji Polski. Jest najmłodszą strzelczynią w historii reprezentacji Polski seniorek. Gola Węgrom strzeliła mając 16 lat i 47 dni.

pomocniczka, Helena Trofimiuk, 21 lat, pierwszy sezon w Górniku
ze wszystkich zawodniczek w zespole trenera Piotra Mazurkiewicza to właśnie ona ma najkrótszy staż. Dołączyła do zespołu dopiero zimą. Jej piłkarska przygoda w ostatnich latach była rozdzielona między Podlasie a Lubelszczyznę. Wiosną ubiegłego roku występowała w Perłach Lublin, jesienią we Włókniarzu zarówno w III lidze kobiet, jak i w I lidze futsalu, a dodatkowo w rozgrywkach akademickich w futsalu reprezentowała w tym czasie UMCS Lublin. Dotychczas zagrała tylko 20-minut przeciwko Czwórce Radom. Jest na wypożyczeniu i pobyt w Górniku to jej największa przygoda piłkarska w sportowej drodze życia.

pomocniczka Gabriela Grzywińska, 22 lata, drugi sezon w Górniku
grała w najlepszych klubach ostatnich lat - kolejno była to Unia Racibórz, Medyk Konin i Górnik Łęczna. Występowała także we wszystkich żeńskich reprezentacjach Polski: U15, U17, U19 i A. Pochodzi z Małopolski gdzie grała najpierw w Victorii Gaj a później w Wandzie Kraków. Na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce oglądamy ją od początku 2013 roku. Pół roku później razem z reprezentacją Polski U17 zdobyła Mistrzostwo Europy. Po upadku raciborskiego klubu na przełomie 2013 i 2014 roku razem z Eweliną Kamczyk przeszła do Medyka Konin. Kamczyk do Łęcznej odeszła rok wcześniej niż ona. To jej piąte zdobyte w Ekstralidze mistrzostwo Polski. Jej starsza siostra Kasia w przeszłości także grała w piłkę - swego czasu obie Grzywińskie spotkały się nawet na Ekstraligowym boisku.

pomocniczka Agnieszka Jędrzejewicz, 20 lat, piąty sezon w Górniku
skrzydłowa, która w tym roku zaliczyła debiut w seniorskiej reprezentacji Polski podczas towarzyskiego turnieju w Turcji. Pochodzi z Międzyrzeca Podlaskiego w powiecie bialskim. Do Górnika przyszła z AZS PSW Biała Podlaska, gdzie ze względów regulaminowych nie mogła grać w Ekstralidze. W piłkarskiej elicie zadebiutowała w barwach łęczyńskiego klubu i rozegrała w nim już sto spotkań. W związku ze szerokim składem swojego zespołu praktycznie nie może liczyć na granie całych 90-minut w meczu.

pomocniczka Alicja Materek, 17 lat, pierwszy sezon w Górniku
melodia przyszłości. Otrzymuje powołania do reprezentacji U19 choć jeszcze mogłaby grać w kadrze U17. Do Łęcznej przyszła rok temu z Pragi Warszawa, a w grudniu grając jeszcze gościnie ze swoim byłem klubem zdobyła Mistrzostwo Polski U16 w futsalu. Zazwyczaj wchodzi na boisko na ostatnie dwadzieścia minut meczu.

pomocniczka Sylwia Matysik, 21 lat, pierwszy sezon w Górniku
defensywna pomocniczka. Tak samo, jak Grzywińska, Jaszek i Kamczyk przed pięcioma laty zdobyła Mistrzostwo Europy U17. Swoją przygodę z piłką rozpoczynała w drużynie Orkan Chorzemin gdzie trenowała wraz z chłopakami. Jej pierwszym żeńskim klubem był Grom Wolsztyn z którego trafiła do Medyka Konin. Następnie grała także w AZS Wrocław, a od tego sezonu występuje w Łęcznej. Wygrała... wszystko co tylko możliwe. Ma na swoim koncie triumfy w Ekstralidze, Pucharze Polski, Mistrzostwach Polski U16 i U19, grę w Lidze Mistrzyń czy choćby występy w reprezentacji Polski "A".

pomocniczka Weronika Zawistowska, 19 lat, trzeci sezon w Górniku
przebojowa. Należy do grona warszawianek grających w Łęcznej. Tak samo, jak Dominika Grabowska, Patrycja Rogalska i Alicja Materek grała w stołecznej Pradze. Swego czasu należała do zawodniczek często faulowanych. Gra zazwyczaj do 60 minuty, a następnie schodzi z boiska albo odwrotnie - wchodzi na ostatnie 30 minut. Jej czas jeszcze nadejdzie. Aktualna reprezentantka Polski U19 w kadrze u selekcjonera Marcina Kasprowicza z Białej Podlaskiej.

pomocniczka Emilia Zdunek, 26 lat, drugi sezon w Górniku
mówi się, że "Szpiegu" to człowiek selekcjonera Stępińskiego. Patrząc na jej piłkarskie CV można zauważyć, że rozpadły się jej cztery poprzednie kluby w których grała. Tak było kolejno z Pogonią Women Szczecin, Unią Racibórz, 1.FC AZS AWF Katowice i Zagłębiem Lubin. Z tego ostatniego klubu przeszła do swojego obecnego zespołu. Jest to jej pierwsze mistrzostwo w karierze, a obecny sezon jest najlepszym pod względem ilości bramek, które już strzeliła - na liście strzelczyń Ekstraligi zajmuje aktualnie czwarte miejsce z sumą 14 goli. Gra z numerem z"10", który kiedyś należał do Anny Żelazko. Dlatego też, pokładane są w niej duże nadzieje.

napastniczka Weronika Kłoda, 17 lat, pierwszy sezon w Górniku
we wrześniu zadebiutowała w pierwszym zespole, wcześniej występowała w drużynie rezerw Górnika na poziomie II i III ligi. Pochodzi z obszaru powiatu łukowskiego.

napastniczka Dżesika Jaszek, 22 lata, piąty sezon w Górniku
złota medalistka ME U17 z 2013 roku, która dopiero w tym sezonie na poważnie zaistniała w seniorskiej piłce. Wcześniej grała nie dużo, a gole w Ekstralidze strzelała sporadycznie. W tym sezonie to się zmieniło. Strzeliła w tym sezonie więcej goli niż we wszystkich poprzednich razem wziętych, a w elicie gra nieprzerwanie od wiosny 2012 roku. Piłkarka grająca z numerem "7" pochodzi z Cyprzanowa koło Raciborza. Jest wychowanką miejscowego LKS Cyprzanów. Następnie przeszła do Unii Racibórz z której była wypożyczana do LKS Gamów i Czarnych Sosnowiec. Z Unią dwukrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski i grała w Lidze Mistrzyń. Teraz ma na swoim koncie trzecie krajowe mistrzostwo. Wiosną zadebiutowała w seniorskiej reprezentacji Polski.

napastniczka Ewelina Kamczyk, 22 lata, trzeci sezon w Górniku
gwiazda i kropka. Najbardziej rozpoznawalna piłkarka nie tylko Górnika, ale całej Ekstraligi. Absolutna liderka swojego zespołu. Może grać zarówno jako napastniczka, jak i na skrzydle. W poprzednim sezonie została królową strzelczyń ligi. Poprzedniej jesieni nastrzelała tyle goli, nawet jeśli wiosną by nie grała to zapewne i tak zostałaby drugi raz królową ligi. Jej obecny wynik 35 goli strzelonych w 23 meczach robi nieziemskie wrażenie, tym bardziej, że druga piłkarka w rankingu ma 16 trafień. Pochodzi z Krzyżanowic w powiecie raciborskim. Wiosną 2013 roku trafiła do nieistniejącej już Unii Racibórz. Po roku spędzonym w Raciborzu czekała ją pierwsza prawdziwa przeprowadzka. Było to spowodowane upadkiem raciborskiego klubu. Wówczas przeniosła się do Konina, po półtora roku trafiła do Łęcznej. Ma talent do strzelania goli i co ważne ma także szczęście, bo omijają ją wszelkie poważniejsze kontuzje. Medalistka ME U17 z 2013 roku. Regularnie powoływana do kadry A.

napastniczka Anna Sznyrowska, 32 lata, ósmy sezon w Górniku
jedna z ikon kobiecej piłki nożnej kobiet w Polsce. Była reprezentantka Polski. To jej szesnasty sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pod względem ilości rozegranych spotkań w elicie i liczby strzelonych bramek jest jedną z dwóch najbardziej doświadczonych piłkarek - lideruje razem z Anną Gawrońską z Medyka Konin. O ile w tym sezonie miała bardzo skromny udział w mistrzostwie Górnika to w poprzednich sezonach była bardzo istotnym punktem drużyny zdobywającej srebrne i brązowe medale. Piłkarską karierę rozpoczęła w Zamłyniu Radom. Następnie występowała także w nieistniejących już zespołach Cisy Nałęczów i Unia Racibórz. Ostatnio kontuzjowana.