Trenerzy kadr wojewódzkich

Rozgrywki kadr wojewódzkich U13 i U16 powoli kończą fazę grupową. Kto opiekuje się poszczególnymi zespołami?


Kadry wojewódzkie są bardzo podobne do rozgrywek trzeciej ligi kobiet. W każdym województwie ich organizacja wygląda inaczej, a razem tworzą pewną całość, która niestety po połączeniu ma bardzo dużo wadliwych punktów. Bez wątpienia są to rozgrywki wymagające zmian, bo obecny utrzymywany od lat system szkoleniowy i organizacyjny po prostu zawodzi. Jedną z podstaw problemu jest nie tylko fakt, iż w każdym województwie poziom piłkarski jest inny - czego przecież nie da się uniknąć - lecz to, że kadry U13 i U16 są w każdym okręgu traktowane przez wojewódzkie związki zupełnie inaczej co objawia się na przeróżny sposób.

W jednych okręgach trenerzy kadr młodziczek i juniorek młodszych mają możliwość przeprowadzenia w trakcie sezonu kilku konsultacji szkoleniowych, zgrupowań bądź nawet obozów, a w innych województwach budżety są ograniczone do minimum i trenerzy aby zawodniczki miały czym trenować muszą nawet zabierać "sprzęt" z klubów w których pracują. Przez to nie ma co się dziwić, że najlepsze rezultaty w rywalizacji osiągają kadry złożone w całości bądź niemal w całości z zawodniczek jednego klubu jak choćby kadra województwa łódzkiego U16 będącą UKS'em SMS Łódź bądź wielkopolska U16 budowana na Medyku Konin.

Funkcjonowanie rozgrywek kadr wojewódzkich to bardzo szeroki temat. Można się nawet zastanawiać nad dalszym sensem ich funkcjonowania skoro ostatnio rozwijają się klubowe rozgrywki o mistrzostwo Polski młodziczek i Makroregionalna Liga Juniorek Młodszych będące skierowanej do tych samych roczników. W tym momencie skupmy się jednak nad poszczególnymi opiekunami reprezentacji wojewódzkich. Trenerzy są wybierani przez Wojewódzkie Związku Piłki Nożnej. Dominują szkoleniowcy na co dzień zajmujący się piłką nożną kobiet. Ich ilość, forma współpracy ze związkiem, jak i wszelkie inne kwestie w każdym związku wyglądają inaczej. Nie można więc generalizować.

Na liście znajdują się między innymi szkoleniowcy współpracujący z żeńskimi reprezentacjami Polski. Są to Adam Ciupiński z Dolnego Śląska (II trener kadry Polski U19), czy choćby Paulina Kawalec z Lubelszczyzny (II trenerka kadry Polski U15 i trener edukator PZPN). Grzegorz Bała prowadzący kadrę kujawsko-pomorskiego to jedyny trener prowadzący zespół w Ekstralidze (Unifreeze Górzno). Obie kadry województw lubuskiego i łódzkiego są prowadzone odpowiednio przez trenerów ze Stilonu Gorzów i UKS SMS Łódź, zaś Marek Maleszewski z Olsztyna opiekuje się jednocześnie obiema kadrami. Trenerkami aktualnych mistrzyń kraju są Anna Gawrońska (U16) - piłkarka konińskiego Medyka i Anna Jankowska (U13) z poznańskiej szkółki Elite Goal.

aktualna lista trenerów kadr wojewódzkich U16 / U13
lista została stworzona na podstawie nazwisk trenerów wpisanych na listy powołań zawodniczek na 4. i 5. kolejkę rozgrywek kadr

woj. dolnośląskie - Adam Ciupiński / Rafał Sarnicki
woj. kujawsko-pomorskie - Grzegorz Bała, Marcin Zawadzki / Michał Araszewski, Jacek Wiński
woj. lubelskie - Paulina Kawalec, Anna Jędrzejowska / Przemysław Makowski, Krzysztof Sobieszczuk
woj. lubuskie - Małgorzata Mierkiewicz / Janusz Kałuziński
woj. łódzkie - Adrian Sokołowski / Rafał Poznański
woj. małopolskie - Wojciech Mróz, Katarzyna Sołtysińska / Klaudia Brdej
woj. mazowieckie - Maciej Anglart / Marcin Wojda
woj. opolskie - Adrian Matuszczyk, Patryk Sowiński / Beata Kiersztajn
woj. podkarpackie - Eugeniusz Sito, Katarzyna Czyż / Michał Franczyk, Mariusz Jedynacz
woj. podlaskie - Wojciech Sokół, Aleksandra Zubrzycka, Maciej Tarnacki / Marcin Augustynowicz, Aneta Łapińska, Małgorzata Jezierska
woj. pomorskie - Robert Chałaszczyk, Mateusz Sroka / Karol Złonkiewicz, Hanna Dryja
woj. śląskie - Szymon Młynek / Krzysztof Klonek
woj. świętokrzyskie - Mariusz Ochenduszko, Henryk Pabijańczyk / Jarosław Jałocha, Łukasz Tekiel
woj. warmińsko-mazurskie - Marek Maleszewski / Marek Maleszewski
woj. wielkopolskie - Anna Gawrońska / Anna Jankowska
woj. zachodniopomorskie - Paweł Osuch, Łukasz Szumlewski / Krzysztof Kubacki, Krzysztof Maćkuła