Finaliści EURO U17

Losowanie grup turnieju finałowego Mistrzostw Europy odbędzie się 6 kwietnia. Znamy wszystkich finalistów.

Tydzień temu reprezentacja Polski U17 drugi raz w historii zakwalifikowała się do turnieju finałowego Mistrzostw Europy do lat siedemnastu. W eliminacjach Polki wygrały wszystkie sześć meczów pokonując takie zespoły jak Ukraina, Wyspy Owcze, Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina, Turcja oraz Austria. Tym samym biało-czerwone po pięcioletniej przerwie znów zagrają na młodzieżowym EURO.

Losowanie grup odbędzie się 6 kwietnia. Mistrzostwa odbędą się na Litwie w dniach 9-21 maja. Nasze sąsiadki jako gospodynie mają zagwarantowane miejsce w gronie ośmiu uczestników turnieju finałowego. Kto jeszcze oprócz Litwinek i Polek zagra o medale?

- Litwa (debiut)

Reprezentacja Polski U17 dotychczas na EURO U17 grała tylko raz w 2013 roku. Wówczas zdobyliśmy pamiętny złoty medal. Był to wtedy ostatni turniej w którym grały tylko cztery zespoły. Od następnej edycji zwiększono liczbę uczestników do ośmiu. O medal będzie zatem trudniej. Tym razem medale będą miały jednak większą wartość, bo wszyscy trzej medaliści z Litwy zakwalifikują się do Mistrzostw Świata U17, które jesienią odbędą się w Urugwaju.

Dotychczas mistrzostwo Europy w tej kategorii wiekowej wygrały tylko trzy kraje - Niemcy (6 razy), Hiszpania (3 razy) i Polska (1 raz). Aktualnymi mistrzyniami kontynentu są Niemki, które wygrały dwa ostatnie turnieje. Co ciekawe, w czterech ostatnich meczach finałowych U17 grała z kolei Hiszpania, która w piłce młodzieżowej odnosi w ostatnich latach bardzo duże sukcesy.

Podczas turnieju na Litwie każda z reprezentacji rozegra po trzy mecze w grupach. Po dwa najlepsze zespoły z obu grup wejdą do półfinałów gdzie zagrają ze sobą na "krzyż". Zespoły, które nie wyjdą z grup zakończą turniej 15 maja. Czekamy na losowanie...