Wiadomości

Historia AMP

Hala na Banacha w Warszawie to nieodłączny element historii Akademickich Mistrzostw Polski.


W najbliższy piątek, sobotę oraz w niedzielę (16-18 lutego) odbędzie się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet. Gospodarzem mistrzostw w których zagra łącznie 16 zespołów będzie Uniwersytet Warszawski. Mecze rozgrywane będą w Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Banacha, Hali Gier Akademii Wychowania Fizycznego oraz w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Bielany na ulicy Lindego. Przed turniejem finałowym można przypomnieć historię tych rozgrywek...

Co ciekawe, mija właśnie dziesięć lat od pierwszego ogólnopolskiego turnieju studentek w futsalu. Pierwsze takie zawody odbyły się wiosną 2008 roku, a ich organizatorem był Uniwersytet Warszawski. Zagrało wówczas jedynie 7 zespołów, a rywalizacja toczyła się pod nazwą Puchar Zarządu Głównego AZS w futsalu kobiet. Takie schemat rozgrywek był łącznie przez trzy lata. Mistrzem w tym czasie trzy razy z rzędu była AJD Częstochowa. Turnieje trwały jeden dzień.

W 2011 roku Puchar Zarządu Głównego AZS przekształcił się w Akademickie Mistrzostwa Polski. Od tego momentu rozgrywki znacznie zyskały na wartości. Zamiast jednego dnia turnieju rywalizacja sportowa zaczęła trwać po trzy dni (zespoły przyjeżdżają w czwartek wieczorem, mecze są od piątku do niedzieli), a kiedyś trwała nawet cztery (mecze grano już w czwartek wieczorem)! Od 2012 roku, aby zagrać w AMP trzeba przejść przez turniej eliminacyjny. Takie turnieje odbywają się dwa - jeden dla uczelni z północnej części kraju, a drugi dla zespołów z południa. W tym roku półfinały odbyły się w Szczecinie oraz w Wałbrzychu i pobliskim Szczawnie-Zdroju. Co roku w AMP gra łącznie około 40 uczelni.

Trzy/czterodniowycharakter turniejów przez lata sprzyjał nie tylko dużej rywalizacji sportowej, ale także integracji uczestniczek z różnych stron Polski, tym bardziej iż zmagania niekiedy toczyły się w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych jak choćby Kraków, Warszawa czy Gdańsk. Po takich turniejach AMPy były nie tylko kojarzone ze sportem, ale także z pamiątkową pocztówką z molo w Sopocie, rynku w Krakowie bądź zdjęciem spod Pałacu Kultury i Nauki w stolicy. Oficjalnie do rozpiski turnieju wprowadza się również imprezę integracyjną, a także mecz trenerów. Dzięki temu Akademickie Mistrzostwa Polski są ważnym i sympatycznym wydarzeniem w piłkarstwie kobiecym. Po likwidacji przez PZPN halowych Mistrzostw Polski to właśnie AMP są dziś największym żeńskim turniejem dla seniorek w halowej odmianie piłki nożnej.

Dla kogo są przeznaczone AMPy? Teoretycznie dla studentek. Mogą w nich grać także pracownicy wyższych uczelni. Zespoły, które od lat zajmują czołowe lokaty w tym turnieju mają jednak w swoich składach osoby, które już dawno nie są realnymi studentami tych uczelni bądź praktycznie nawet nigdy nie studiowały na danej uczelni. To pewna czarna karta tych rozgrywek, ale pokazująca zarazem jak ważne są to rozgrywki. Drugim minusem tego turnieju są jego występujące praktycznie co rok zderzenia z terminami rozgrywek prowadzonymi przez PZPN. Terminy rozgrywek futsalu ligowego często kolidują z rywalizacją studentek. Rok temu nie odbyła się połowa meczów ćwierćfinałowych Pucharu Polski na trawie, ponieważ Sztorm AWFiS Gdańsk i AZS PWSZ Wałbrzych woleli grać w AMP, a PZPN nie uznaje terminów rozgrywek, które są dla niego konkurencją.

Poziom studenckiej rywalizacji przez lata podnosiły reprezentantki Polski z piłki trawiastej. Ostatnio jednak w turnieju bierze udział coraz mniej futbolistek z czołowych drużyn Ekstraligi. Pewien wyjątek stanowi tu AZS PWSZ Wałbrzych, który rok temu wygrał AMP, a cztery miesiące później zakończył sezon w Ekstralidze na trawie z brązowym medalem. Podobnie jak rok temu swoich zawodniczek na turniej tym razem nie puści Medyk Konin ale wynika to z faktu, iż mistrzynie będą w tym terminie na zagranicznym obozie. Ogólnie rzecz ujmując przez dziesięć lat w historii poszczególnych edycji AMP zapisały się takie nazwiska uczestniczek jak choćby Kiedrzynek, Szymańska, Sikora, Daleszczyk, Chudzik, Siwińska, Kaletka, Balcerzak, Pakulska, a więc czołowe polskie piłkarki. Aktualnie na AMP brylują reprezentantki Polski w futsalu, a selekcjoner tej kadry, Wojciech Weiss od lat prowadzi zespół UAM Poznań.

Swego rodzaju matecznikiem Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu jest Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Banacha. Na tej hali odbyły się już cztery finałowe mecze studenckiej rywalizacji, a tegoroczny turniej finałowy będzie piątym w historii rozgrywanym na Banacha. Do tego w tym miejscu przed laty odbywały się także turnieje półfinałowe.

---> terminarz (plan gier, godziny, lokalizacje) turnieju finałowego 2018

Historia turniejów finałowych Akademickich Mistrzostw Polski

lokalizacja
rok
Mistrz
Wicemistrz
3. Miejsce
PUCHAR AZS
Warszawa
2008
AJD Częstochowa PO Opole UP Lublin
Częstochowa
2009
AJD Częstochowa PO Opole UAM Poznań
Warszawa
2010
AJD Częstochowa UAM Poznań UM Białystok
AMP
Warszawa
2011
PWSZ Konin AJD Częstochowa USz Szczecin
Warszawa
2012
USz Szczecin PSW Biała Podlaska ADJ Częstochowa
Szczecin
2013
PWSZ Konin UAM Szczecin USz Szczecin
Poznań
2014
UAM Poznań UJ Kraków AJD Częstochowa
Gdańsk
2015
UJ Kraków USz Szczecin UAM Poznań
Poznań
2016
UAM Poznań AWF Poznań AWF Katowice
Katowice
2017
PWSZ Wałbrzych UJ Kraków AWF Warszawa
Warszawa 2018