PZPN musi złamać swój własny regulamin

Powinniśmy już znać wszystkich dwunastu uczestników turnieju finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu U14, który w weekend 3-4 marca odbędzie się w Grodzisku Mazowieckim. Powinniśmy, ale wciąż nie znamy. Zgodnie z przyjętymi kryteriami dziesięć strefowych turniejów eliminacyjnych powinno odbyć się w terminie 27/28 stycznia, 3/4 lutego albo najpóźniej 10/11 lutego. Polski Związek Piłki Nożnej "dał" tu duże prawo wyboru gospodarzom poszczególnych turniejów.

Okazało się jednak, że turniej w Szczercowie, który został zaplanowany na ostatni możliwy termin - 11 lutego nie odbędzie się i zostanie przełożony na... 24 lutego, czyli na tydzień przed turniejem finałowym. Oprócz Astorii Szczerców o awans do turnieju finałowego ma także powalczyć UKS SMS Łódź, Stradom Częstochowa i Gol Częstochowa. Ustalenie turnieju eliminacyjnego na tydzień przed dwudniowym finałem to zdecydowanie jakieś nieporozumienie.

W tym momencie warto spojrzeć do regulaminu MMP U18. Znajdziemy w nim dwa paragrafy dotyczące terminów. Jeden z nich mówi: "Harmonogram gier turnieju finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu U-14 Kobiet, zostanie ustalony podczas losowania, które przeprowadzi Departament Rozgrywek Krajowych na 19 dni przed turniejem finałowym", a inny głosi: "Podział na grupy zostanie opublikowany przez Komisję ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN po wyłonieniu drużyn występujących w turnieju finałowym, nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem turnieju finałowego".

Zgodnie z powyższymi zapisami wynika z tego, że Polski Związek Piłki Nożnej zgadzając się na przełożenie ostatniego turnieju eliminacyjnego postawił nie tylko cztery kluby w ciężkiej sytuacji, ale także sam znalazł się w takiej sytuacji. PZPN będzie musiał przeprowadzić losowanie grup po regulaminowym terminie albo zrobi to zaocznie. Z tym drugim będzie ciężej, ponieważ w przypadku wcześniejszych turniejów U16 i U18 losowanie było przeprowadzone z podziałem na koszyki.

Do finałów MMP U14 zakwalifikowały się już zespoły Włókniarz Białystok, TS ROW Rybnik, Unifreeze Górzno, AZS Wrocław, Sportowa Czwórka Radom, Praga Warszawa, Bronowianka Kraków, Polonia Tychy, Rolnik Głogówek. Ponadto, Stomil Olsztyn jako ubiegłoroczny mistrz i Mazovia Grodzisk Mazowiecki jako tegoroczny gospodarz mają zapewnione miejsce w turnieju finałowym bez konieczności gry w eliminacjach.