Zimowe transfery?

W okresie zimowym bardzo rzadko dochodzi do transferów zawodniczek z jednego do drugiego klubu Ekstraligi.


Można powiedzieć, że zimowe transfery piłkarek pomiędzy klubami Ekstraligi kobiet są rzadkością. W ubiegłorocznym zimowym okienku transferowym nie doszło nawet do ani jednego takiego transferu. Podczas poprzednich zim było podobnie. Jeśli było inaczej był to efekt negatywnych sytuacji jak na przykład w problemów finansowych 1. FC AZS AWF Katowice bądź wycofania się z ligi Pogoni Women Szczecin albo Unii Racibórz, kiedy to na rynku transferowym pojawiło się kilka wolnych zawodniczek.

Fakt rzadkich zimowych transferów wynika przede wszystkim z tego, iż zawodniczki umowy ze swoimi klubami podpisują zazwyczaj na okres nie krótszy niż jeden sezon. Wówczas klub, który chce pozyskać piłkarkę w momencie, kiedy ma ważny kontrakt musi za nią zapłacić, a jeśli nie chce tego uczynić to taka zawodniczka na pół roku trafia do przysłowiowej zamrażarki o czym już wielokrotnie mogliśmy się przekonać.

Czasem zdarza się też, że klub nie chce zimą oddać swojej zawodniczki, aby w ten sposób nie wzmacniać rywala, albo jeśli chodzi o odejścia do niższych lig - żeby po prostu ją zablokować w dalszej grze i pokazać reszcie drużyny, że należy wypełniać zobowiązania, do których przed sezonem się zadeklarowało. Takich konkretnych przykładów z ostatnich lat można wymienić całkiem sporo.

Ta zima ma być pod tym kątem troszkę bardziej łaskawa. Już docierają sygnały o planowanych transferach zawodniczek z klubu Ekstraligi do innego klubu Ekstraligi. Wynika to między innymi z przedterminowych rozwiązań kontraktów (za porozumieniem stron bądź ze względów dyscyplinach) czy choćby zakończeniem okresu wypożyczeń.

Martwić może natomiast pogłoska jakoby niektóre z klubów grających w elicie podczas poprzedniego okna transferowego przesadziły z ilością pozyskiwanych piłkarek i wynagrodzeniem dla nich, przez co tej zimy muszą szukać zbiorowych oszczędności przy nazwiskach innych piłkarek rekalkulują ich wynagrodzenia, stypendia bądź standard zakwaterowania.

Zimowe okno transferowe w Ekstralidze kobiet otworzy się 1 lutego i będzie otwarte do 28 lutego. Tak samo wygląda sytuacja w I lidze. Natomiast na poziomie II, III i IV ligi okno transferowe będzie otwarte od 1 lutego do dnia rozpoczęcia rozgrywek rundy wiosennej w danej lidze.