Sukcesy nie naszej piłkarki

Chciała grać w Ekstralidze. Nie wyszło. Teraz jest jedną z najlepszych na świecie piłkarek afrykańskiego pochodzenia.

Czarnoskóra Gabrielle Onguéné oficjalnie z rozgrywkami Ekstraligi kobiet nie miała nigdy nic wspólnego. W naszej świadomości zapisała się jednak jako piłkarka, która mogła stać się jedną z czołowych zawodniczek występujących na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce. Miała do tego wszystkie predyspozycje, zabrakło tylko pieniędzy...

Ofensywna piłkarka zimą i wczesną wiosną 2013 roku przebywała w Szczecinie. Miała grać w mocnym wówczas zespole Pogoń Women Szczecin jednak Womenki ze względu na problemy finansowe nie przystąpiły do rozgrywek rundy wiosennej i klub musiał całkowicie zakończyć swoją działalność. Dla Onguéné był to cios, bo w Szczecinie spędziła kilkanaście tygodni, a namawiana na przyjazd do Polski była od roku.

Po nieudanej przygodzie z naszym krajem dziś 29-letnia Kamerunka jest jedną z najlepszych na świecie piłkarek afrykańskiego pochodzenia. Na początku stycznia podczas uroczystej gali w stolicy Ghany - Ankrze ogłoszono wyniki plebiscytu Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF). W głosowaniu na piłkarkę 2017 roku w Afryce drugie miejsce zajęła właśnie Gabrielle Onguéné, niedoszła futbolistka z naszej Ekstraligi. To bardzo istotne wyróżnienie.

CAF Awards jest najważniejszym plebiscytem w Afryce. Bierze w nim udział ponad 50 krajowych federacji. Dla Gabrielle Onguéné nie było to pierwsze indywidualne wyróżnienie. W 2016 roku została wybrana najlepszą piłkarką Mistrzostw Afryki, w których Kamerun zdobył wicemistrzostwo kontynentu przegrywając w finale z Nigerią. Grała także na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata. Szkoda tylko, że ani razu nie zagrała w Ekstralidze. Wówczas moglibyśmy czerpać choć trochę radości z jej obecnych sukcesów.

Od początku 2015 roku niedoszła piłkarka Pogoni Women Szczecin gra w Rosji. Obecnie jest napastniczką CSKA Moskwa, a przed dwa wcześniejsze lata grała także w podmoskiewskim klubie Rossijanka Krasnoarmiejsk z którym występowała w europejskiej Lidze Mistrzyń. Jest jedną z najbardziej bramkostrzelnych piłkarek w lidze rosyjskiej. Swój ostatni sezon z CSKA zakończyła z Pucharem Rosji i na podium klasyfikacji strzelczyń.

Co ciekawe, Gabrielle Onguéné jest niezwykle popularna w mediach społecznościowych. Na Facebooku śledzi ją 100 tysięcy osób. Dla porównania można powiedzieć, że Katarzyną Kiedrzynek, kapitan reprezentacji Polski grającą we francuskim Paris Saint-Germain interesuje się obecnie 34 tysięcy osób, a Ewę Pajor z VfL Wolfsburg w ulubionych na Facebooku ma 28 tysięcy ludzi.