To się wydarzyło w tym roku

Przypomnienie różnych zdarzeń z kobiecej piłki z 2017 roku. Rzeczy ważne, mniej ważne ale dość ciekawe.

ekstraliga
*** za najważniejszy mecz w 2017 roku możemy uznać październikowe starcie pomiędzy Medyk Konin - Górnik Łęczna 3:4. Była to pierwsza ligowa od 5,5 roku porażka mistrzyń Polski w domowym meczu. Zespół trenera Romana Jaszczaka prowadził 3:1, lecz po zabójczym ostatnim kwadransie gry przegrał z Eweliną Kamczyk, która tego dnia strzeliła 4 gole. Co ciekawe, Medyk w tym roku transmitował swoje wszystkie domowe mecze na żywo w internecie, a transmisji live z tego meczu nie zrobił. Możliwe, że ten mecz będzie miał istotne znaczenie w drodze Górnika po jego pierwsze mistrzostwo i przerwanie czteroletniej dominacji Konina.
*** choć wygrana to porażka, Sztorm AWFiS Gdańsk w maju wygrał w Olimpią Szczecin 1:0, lecz po meczu okazało się, że jedna z zawodniczek, która weszła na boisko z ławki rezerwowych nie była wpisana do protokołu meczowego. Zwycięstwo, które zdecydowanie przybliżało gdański klub do utrzymania w Ekstralidze zostało odebrane. Gdyby nie było tego walkoweru to Sztorm nadal grałby w elicie.
*** Medyk Konin z dniem 1. lutego zakończył swoją współpracę z siecią sklepów POLOmarket, na podstawie której drużyna mistrzyń Polski w swojej nazwie używała nazwy sponsora strategicznego. Prezes klubu, Roman Jaszczak w podziękowaniu powiedział "piłkarki, sztab szkoleniowy oraz zarząd KKPK Medyk Konin chciałby podziękować firmie POLOmarket za wieloletnie wsparcie i duży wkład w rozwój nie tylko wszystkich drużyn Medyka Konin ale również całego piłkarstwa kobiecego w Polsce".
*** do Ekstraligi w tym roku weszła Sportowa Czwórka Radom i Unifreeze Górzno. Zespół z Górzna w północnej grupie I ligi zajął drugie miejsce, ale awansował z tego względu, że Medyk II Konin, który wygrał ligę nie mógł awansować ze względów regulaminowych. W Górznie zastanawiali się, czy skorzystać z szansy awansu. Ostatecznie skorzystali i w pierwszych meczach płacili wysokie frycowe przegrywając wysoko mecze. Dopiero pod koniec rundy zespół zaczął łapać punkty.
*** w połowie lipca GOSiRki Piaseczno po pięciu latach wycofały się z Ekstraligi. GOSiRki w poprzednim sezonie walczyły o utrzymanie. Ligowy byt zapewniły sobie dopiero w ostatniej kolejce wygrywając ze Sztormem AWFiS Gdańsk, przez co ekipa z Gdańska oraz AZS PSW Biała Podlaska spadły z ligi. Dzięki wycofaniu zespołu z Mazowsza w najwyższej lidze utrzymała się Biała Podlaska. O pechu w tym przypadku mógł mówić Sztorm, bo w bezpośredniej walce w ostatnim meczu z Piasecznem przegrał i spadł, a później Piaseczno oddał swoje miejsce i sprawdziła się zasada - gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Aktualnie Piaseczno gra w II lidze.

I liga
*** przed bieżącym sezonem z ligi wycofały się LKS Goczałkowice-Zdrój, a po rozpoczęciu rundy jesiennej ligę opuściły zespoły Błękitnych Stargard i ULKS Bogańczowice.
*** wskutek wycofania się po jednym zespole z obu grup I ligi i w związku z powiększeniem ligi od następnego sezonu do dwunastu zespołów, okazało się już we wrześniu, że w tym sezonie żadna z ekipy nie spadnie z ligi co wypaczyło rywalizacje sportową.
*** Praga Warszawa po wielu latach gry w północnej grupie I ligi zmieniła grupę na południową. W ten sposób Warszawa znalazła się na południu, a przykładowo Tomaszów Mazowiecki, który bardziej niż Warszawa jest na południu mapy kraju gra w grupie północnej.
*** Sytuacja z nazewnictwem dwóch olsztyńskich klubów dotychczas przypominała istną komedię. W pierwszej lidze występował KKP Stomil Olsztyn, zaś po boiskach drugiej ligi biegały piłkarki OKS Stomil Olsztyn SA. Oba kluby nie lubiły jak mylono je ze sobą. Często podawano nazwę tylko Stomil Olsztyn i o kogo właściwie chodziło trzeba było się domyślać. Od początku 2017 roku I-ligowy Stomil gra już pod nazwą Stomilanki Olsztyn.
*** KS Raszyn, który w tym roku swoje mecze rozgrywał w Warszawie ma prawdziwego farta. W 2016 roku utrzymał się w I lidze dzięki wycofaniu się z Ekstraligi Zagłębia Lubin, a teraz również utrzymał się bonusem dzięki wycofaniu się z Ekstraligi GOSiRek Piaseczno. Co więcej, w przyszłym roku mazowiecka drużyna też nie spadnie z ligi, ponieważ przez wycofanie się z I ligi Błękitnych Stargard po tym sezonie nikt nie spadnie.
*** w czerwcu okazało się, że AZS II Wrocław spada z ligi przez zweryfikowanie trzech z dziewięciu jego wiosennych spotkań jako walkowery. Początkowo PZPN nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości. Dopiero na wniosek innych klubów tej ligi 1/3 meczów z udziałem młodych Akademiczek została poprawnie zweryfikowana.

II liga
*** nietypowy przebieg miał majowy mecz rozgrywek II liga kobiet, gr. łódzka pomiędzy Helios Białystok - UMKS Zgierz. Mecz został przerwany w 89. minucie przez obfite opady deszczu i burze. Zawodniczki i sędziowie najpierw zeszli z boiska do ławek rezerwowych, aby przeczekać najgorsze, ale ostatecznie meczu nie wznowiono. Zgodnie z regulaminem rozgrywek mecz powinien zostać dokończony w innym terminie, ale związek zadecydował, że nie ma takiej konieczności.
*** podział grup II ligi kobiet na nowy sezon sprawił sporą niespodziankę w grupie lubelskiej obejmującej województwa lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie. W gronie dwunastu uczestników tej ligi pozostała Łysica Bodzentyn, która w całym ubiegłym sezonie wygrała jedynie dwa mecze i dwa zremisowała, a jedno zwycięstwo to w dodatku efekt uzyskania punktów walkowerem. Zespół z województwa świętokrzyskiego mimo zajęcia 11 miejsca w dwunastozespołowej lidze utrzymał się, ponieważ wycofały się inne zespoły, a drużyny z wyższych miejsc, które miały spaść nie chciały skorzystać z takiego prezentu i wolały grać o szczebel niżej niż nadal w 2 lidze na którą były za słabe. 
*** TS ROW Rybnik w 2017 roku był jedyną drużyną, która wygrała wszystkie swoje ligowe mecze. Wiosną Rybnik grał w III lidze śląskiej, a od tego sezonu jest beniaminkiem i jednocześnie liderem w śląskiej II lidze.
*** Ogromne kontrowersję wzbudziła decyzja PZPN o spadku z kujawsko-pomorskiej II ligi Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Zespół został spuszczony z ligi mimo zajęcia 8. miejsca na 12 uczestników rozgrywek. Ostrovia została usunięta z ligi, ponieważ związek podjął decyzję, że w grupie kujawsko-pomorskiej zagra nie czterech, lecz aż pięciu zwycięzców wojewódzkich III ligi. To nierówny podział. W Polsce mamy 4 grupy II ligi i 16 województw. Według obecnych przydziałów klubów do II ligi to grupa kujawsko-pomorska obejmuje drużyny z pięciu województw, a śląska tylko z trzech.

III liga
*** choć przez cały poprzedni sezon nie przegrały żadnego meczu i były faworytem do awansu to w czerwcu ŻAP Sukces Gmina Oleśnica dość sensacyjnie przegrał barażowy dwumecz o awans z Bielawianką Bielawa. Był to początek końca klubu z Dolnego Śląska. Do kolejnego sezonu w III lidze Oleśnica już nie przystąpiła.
*** Górnik Łęczna od kilku lat jest jedną z czołowych drużyn w Polsce. Do bieżącego sezonu przystąpił nawet jako faworyt do zdobycia mistrzostwa Polski w Ekstralidze. W parze z ambicjami nie idzie jednak całe funkcjonowanie klubu. Pół roku temu rezerwy Górnika mimo wygrania III ligi nie przyjęły awansu do drugiej ligi i wciąż grają na poziomie wojewódzkim.
*** 35:0 - takim wynikiem zakończył się wrześniowy mecz pomorskiej III ligi pomiędzy rezerwami Sztormu Gdańsk a Canicułą Bytów. Był to najwyższy wynik w seniorskim piłkarstwie ligowym kobiet w 2017 roku. Tak wysoki wynik padł z tego, względu iż w tym terminie I liga kobiet miała wolne i piłkarki pierwszego zespołu Sztormu zostały przesunięte do rezerw.
*** Śląski Związek Piłki Nożnej chciał w tym roku ustalić ogólnopolski rekord na największą III ligę w Polsce. W tym sezonie na tym poziomie śląskich rozgrywek miało rywalizować aż 16 drużyn. Ostatecznie przystąpiło do ligi 15 drużyn. Taki system rozgrywek, ogromna ilość meczów, brak wolnych weekendów przez całą rundę spotkał się z licznymi protestami klubów. Dwie drużyny z województwa śląskiego zamiast grać na własnym terytorium przeniosły się do ligi opolskiej.

futsal
*** od 2019 roku rozgrywane będą Mistrzostwa Europy w futsalu kobiet. Taką decyzję ogłosiła UEFA. Unia Europejskich Związków Piłkarskich zadecydowała, iż w turnieju finałowym będą grać na razie tylko 4 najlepsze drużyny kontynentu. Kobiece EURO ma być rozgrywane co dwa lata. Pierwsze eliminacje mają ruszyć w 2018 roku.
*** AZS UJ Kraków wygrał zakończone w marcu rozgrywki Ekstraligi futsalu. W finale rozegranym w Krakowie pokonał Rolnika Głogówek 6:0.
*** PWSZ Wałbrzych wygrał Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu. Turniej finałowy rozegrano w końcówce lutego w Katowicach. Poprzedziły go eliminacje w Gdańsku i Opolu. W finale PWSZ pokonał po dogrywce UJ Kraków. Swój pierwszy historyczny medal za 3. miejsce zdobył AWF Warszawa.
*** bardzo dobrze spisali się organizatorzy turnieju finałowego AMP w futsalu. Mistrzostwa były rozgrywane na dwóch halach, a obie mieściły się na kampusie Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach więc w bardzo bliskiej odległości od siebie. Dzięki temu zespoły, w przeciwieństwie do wcześniejszych turniejów nie musiały krążyć między halami położonymi w różnych częściach miasta i miały też miały okazję podglądać grę pozostałych drużyn.

beach soccer
*** na plaży w Kołobrzegu odbyły się w końcówce lipca XI Mistrzostwa Polski kobiet w plażowej piłce nożnej (Beach Soccer). Turniej trwał trzy dni od czwartku do soboty. Udział wzięła w nim rekordowo wysoka liczba 11 drużyn. Najlepszą drużyną został Grembach Łódź. Żeńska sekcja utytułowanego w męskim beach soccerze klubu pokonała w finale ubiegłoroczne mistrzynie AZS UAM Poznań 2:1. Trenerem dziewczyn z Łodzi jest Jarosław Jagielski, wielokrotny mistrz piłki plażowej z męskim Grembachem. Medale wywalczył także Red Devils Chojnice.
*** dwie piłkarki UKS Sparta Daleszyce wystąpiły w turnieju finałowym Mistrzostw Hiszpanii w Beach Soccerze, który odbył się w lipcu na plaży w południowohiszpańskiej Kadyksie. Paulina Bednarska i Kamila Komisarczyk wraz z zespołem Higicontrol Melilla zajęły 5. miejsce na ośmiu uczestników mistrzostw. Były to pierwsze w historii mistrzostwa Hiszpanii w których wystąpiły zawodniczki z Polski. Dwa miesiące wcześniej dwie nasze piłkarki zagrały z tym samym zespołem w plażowej Lidze Mistrzyń i zajęły 3. miejsce w Europie.
*** AZS UAM Poznań wziął udział w prestiżowym turnieju Euro Winners Cup 2017, uchodzący za rozgrywki Ligi Mistrzyń na plaży. Odbył się na przełomie maja i czerwca w portugalskiej miejscowości Nazaré. Mistrzynie Polski rozegrały łącznie sześć spotkań. Dotarły nawet do ćwierćfinału, ale ostatecznie zajęły 8. miejsce. To dobry wynik, bo w mistrzostwach brało udział 19 drużyn.

reprezentacje
*** na obiektach OSiR Bemowo w Warszawie reprezentacja Polski U17 w lutym rozegrała towarzyski dwumecz z Węgierkami (zwycięstwo 2:1 i remis 1:1). Organizatorem spotkań był Polski Związek Piłki Nożnej. Co niepokojące organizator dwumeczu nie przygotował nawet plakatu informującego o tym wydarzeniu. Zdaje się, że plakat to jedna z najskuteczniejszych i najprostszych form promowania wydarzenia sportowego. W dobie internetu plakatów nie trzeba już nawet rozwieszać "na mieście" ale wystarczy wrzucić do "sieci". W tym wypadku zabrakło nawet tego.
*** seniorska reprezentacja na początku marca podczas towarzyskiego turnieju w Turcji rozegrała mecz z Rumunią. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2. W tym meczu padł kuriozalny gol. Przy stanie 2:1 dla naszych przeciwniczek strzał na bramkę oddała Agata Tarczyńska. Piłka trafiła w boczną siatkę, lecz zespół sędzi międzynarodowych uznał gola, którego tak naprawdę wcale nie było. Na nic zdały się protesty naszych rywalek.
*** w marcu reprezentacja Polski U17 osiągnęła najsłabszy wynik w historii swoich starów w elite round. Pierwszy mecz z Anglią przegraliśmy 0:2, z Włoszkami tak samo przegraliśmy 0:2, natomiast w ostatnim meczu biało-czerwone przegrały z Niemkami 0:4. Polki były losowane z drugiego koszyka, a więc teoretycznie silniejsze od nich były tylko Niemki. Ostatecznie nasza kadra zajęła ostatnie miejsce w grupie bez zdobyczy punktowej i nawet bez strzelonego gola.
*** we wrześniu nasza reprezentacja rozpoczęła eliminację do Mistrzostw Świata 2019, które odbędą się we Francji. Kadra prowadzona przez szczecińskiego selekcjonera Miłosza Stępińskiego od września rozegrała trzy mecze eliminacji. Kolejne pięć decydujących spotkań odbędzie się w 2018 roku. Polki znalazły się w grupie z wyżej notowanym od nas Szwajcarią, Szkocją oraz niżej rozstawioną Białorusią i Albanią. Dotychczas biało-czerwone wygrały z Białorusią 4:1 i Albanią 4:1 natomiast z faworytem naszej grupy - Szwajcarią przegraliśmy na wyjeździe 1:2.
*** jesienią obie młodzieżowe reprezentacje U17 i U19 z 1. miejsca w grupie awansowały do drugiej rundy eliminacji Mistrzostw Europy, która odbędzie się wiosną
*** Reprezentacje młodzieżowe Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej zdominowały w tym roku ogólnopolską rywalizację kadr wojewódzkich. W rywalizacji U13 kadra Wielkopolski pokonała w meczu finałowym Małopolskę, zaś w kategorii U16 zawodniczki z Wielkopolski pokonały po rzutach karnych reprezentacje województwa łódzkiego.

liga mistrzyń
*** w walijskim Cardiff rozegrany został finał rozgrywek UEFA Women's Champions League. Między sobą stanęły dwa francuskie zespoły. Mistrz Francji - Olympique Lyon oraz trzecia siła tamtejszej lig - Paris Saint-Germain. W finale europejskich rozgrywek niespodzianki nie było, choć było bardzo blisko sensacji po remisie 0:0. Lyon wygrał po serii ośmiu rzutów karnych i drugi raz z rzędu wzniósł najważniejsze klubowe trofeum w Europie. Cały mecz w bramce zespołu z Paryża rozegrała Katarzyna Kiedrzynek. Na osiem karnych wybroniła jednego i niestety przestrzeliła swój strzał z jedenastu metrów.
*** jedyny nasz zespół w Lidze Mistrzyń, którym od czterech lat jest Medyk Konin w tym roku rywalizację na europejskim poziomie zakończył tak samo jak w latach ubiegłych na 1/16 UEFA Women's Champions League. W dwumeczu mistrzynie Polski uległy francuskiemu, a zarazem europejskiemu hegemonowi. Olympique Lyon broniący pucharu Ligi Mistrzyń pokonał naszego mistrza najpierw w Koninie 5:0, a w rewanżu we Francji tamtejsze mistrzynie wygrały 9:0. Awans do 1/16 UEFA Women's Champions League mistrzynie Ekstraligi zapewniły sobie po wygraniu turnieju eliminacyjnego w Belfaście. Tam Medyczki zremisowały z mistrzem Irlandii (0:0), pokonały mistrza Irlandii Północnej (4:1) oraz mistrza Finlandii (2:1).
*** najlepsza polska sędzia międzynarodowa, skierniewiczanka Monika Mularczyk poprowadziła w marcu szlagierowy mecz Ligi Mistrzyń pomiędzy Olympique Lyon - VfL Wolfsburg. Był to ćwierćfinałowy rewanż. Na stadionie w Lyonie wygrały wicemistrzynie Niemiec 1:0, lecz ze względu na zwycięstwo w pierwszym meczu Olympique 2:0 do dalszych gier zakwalifikował się Lyon. Asystentkami Mularczyk w tym meczu były Anna Dąbrowska z Warszawy i Irlandka Michelle O'Neill. Sędzią techniczną była zaś Karolina Tokarska z Opola.

transfery
*** Dominika Grabowska, nowa piłkarka Górnika Łęczna była najbardziej łakomym kąskiem w letnim oknie transferowym biorąc pod uwagę zawodniczki młodego pokolenia. Dominika wybrała polską ofertę swojej najbliższej przyszłości, choć możliwy był również kierunek zagraniczny. Górnik w tym sezonie próbuje zdetronizować mistrzowskiego Medyka Konin. 19-letnia Grabowska wcześniej grała w AZS Wrocław.
*** Aleksandra Sikora po dziesięciu latach gry w Ekstralidze w barwach Medyka Konin przeniosła się do wicemistrza Włoch - ACF Brescia Femminile. Taki sam kierunek obrała także Katarzyna Daleszczyk, a od 2018 roku w Bresci ma grać także Liliana Kostova. Cała trójka opuściła Medyka.
***  latem nastąpił rozbiór Medyka Konin. W tym czasie z zespołu trenera Jaszczaka odeszło 5 podstawowych piłkarek - reprezentantek Polski. Były to Sikora i Daleszczyk, które odeszły do Włoch. Szymańska i Grad dostały angaż w Sosnowcu, a Guściora po roku wróciła do Łęcznej. Z całej ligi to właśnie Medyka latem opuściło najwięcej podstawowych piłkarek.
*** w połowie tego roku Symela Ciesielska zamieniła drugoligowy niemiecki klub Arminia Bielefeld na grający w Bundeslidze zespół MSV Duisburg i dzięki temu w wieku 27-lat zadebiutowała w jednej z najsilniejszych lig świata.
*** transfery niekiedy dotyczą nie tylko klubów, ale też reprezentacji. Na początku roku w reprezentacji Polski "A" zadebiutowała Julia Matuschewski, która wcześniej grała w młodzieżowej reprezentacji Niemiec i występowała nawet przeciwko Polsce. Co ciekawe po debiucie w naszej kadrze narodowej Matuschewski na swoim oficjalnym koncie na Facebooku zamieszczała wpisy w dwóch językach - niemieckim oraz angielskim.

polityka
*** tak się wchodzi do historii. Wielkopolski Związek Piłki Nożnej jako pierwszy w Polsce przyznał równe prawa statutowe klubom kobiecym i męskim. Dotychczas w całej Polsce związkowe prawo zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i centralnym faworyzowało kluby męskie. Na czerwcowym zjeździe delegatów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej prezes mistrzowskiego Medyka Konin, Roman Jaszczak zgłosił odważny projekt zmian w związkowym prawie zwiększający liczbę głosów klubów żeńskich i wyrównujący ją z ilością głosów, jakie mają kluby męskie. Projekt poparł prezes WZPN i zgromadzeni delegaci. Od najbliższych wyborów wielkopolskie kluby kobiece będą miały taką samą ilość głosów jak kluby męskie. Dotychczas kluby męskiej Ekstraklasy miały po 5 głosów, a Ekstraliga kobiet miała 3 głosy. Teraz będzie po równo. Medyk Konin będzie miał tyle samo głosów co Lech Poznań. Jeszcze więcej zyskały kluby z niższych lig.

puchar polski
*** w ostatni dzień maja na stadionie w Radomiu odbył się finał Pucharu Polski. Medyk pokonał Górnika 2:1. Był to trzeci z rzędu finał pucharowych rozgrywek pomiędzy tymi dwoma zespołami. Wszystkie dotychczasowe starcia wygrały zawodniczki z Konina. PZPN dla zdobywcy Pucharu Polski przewidział nagrodę finansową w wysokości 35 tysięcy złotych. Przegrany w finałowym starciu otrzymałb20 tysięcy złotych. To najwyższe kwoty w historii 33. dotychczasowych finałów kobiecych zmagań na szczeblu pucharowym. Puchary i medale wręczali przedstawiciele najwyższych władz związku - Zbigniew Bartnik, Jan Bednarek, Zdzisław Łazarczyk czy choćby Stefan Majewski.
*** Anna Szymańska dziesiąty raz z rzędu wystąpiła w tym roku w finale Pucharu Polski. W maju grała w finale jako bramkarka Medyka Konin, a po sezonie odeszła do Czarnych Sosnowiec z którymi pewnie też będzie chciała zagrać w finale 2018, przecież to Ambasadorka Pucharu Polski.
*** aby grać dalej w Pucharze Polski, kluby rywalizujące w pucharowych rozgrywkach niekiedy muszą - mówiąc kolokwialnie - połknąć swoją młodszą drużynę rezerw. Dobitnie było to widać w tegorocznym półfinale, kiedy I-ligowy Medyk II Konin musiał zagrać z Ekstraligowym zespołem Medyka Konin. Był to efekt pucharowej drabinki. Po takich kuriozalnych sytuacjach zmieniono w tym roku regulamin rozgrywek Pucharu Polski i od ćwierćfinałów jest już losowanie par. Pierwsze - po zmianach - takie losowanie było w grudniu i dotyczyło ćwierćfinałów oraz półfinałów zapłonowych na wiosnę 2018.
*** kompletnym fiaskiem zakończyły się lutowe ćwierćfinały Pucharu Polski w poprzednim sezonie. Mecze pomiędzy Górnik Łęczna - AZS PWSZ Wałbrzych oraz Medyk II Konin - Sztorm AWFiS Gdańsk zostały rozstrzygnięte jako walkowery na korzyść gospodarzy. Wynikło to z faktu, iż zarówno Wałbrzych, jak i Sztorm to drużyny Akademickie, a w czasie na kiedy PZPN wyznaczył mecze Pucharu Polski brał one udział w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu, a próby przełożenia meczów okazały się bezskuteczne.

zagranica
*** Ewa Pajor wraz z VfL Wolfsburg zdobyła w tym roku mistrzostwo Niemiec i dodatkowo wywalczyła Puchar Niemiec. Trzynaście lat czekaliśmy aż kolejna Polka wygra Bundesligę. Poprzednio dokonała tego Maria Makowska w 2004 roku. W przyszłym roku Pajor najprawdopodobniej znów wygra Frauen-Bundesligę.
*** 62-letni Ryszard Dura znany także pod pisownią swojego imienia Richard wiosną został trenerem niemieckiego zespołu żeńskiego SC Sand, grającego w Frauen-Bundeslide, czyli jednej z najsilniejszych lig kobiecych świata. Dura urodził i wychował się w Polsce. Od wielu lat mieszka na stałe w Niemczech i ma tamtejsze obywatelstwo. Jest trenerem-absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Z Sand szybko odszedł ze względu na "odmienne poglądy na sportową przyszłość SC Sand"
*** Katarzyna Kiedrzynek zakończyła sezon z Paris Saint-Germain na 3. miejscu w lidze francuskiej, przez co w obecnym sezonie jej drużyna nie może brać udziału w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. To najniższa lokata odkąd polska bramkarka gra w Paryżu.
*** Agnieszka Wiczno została królową strzelczyń 2.Bundesligi w sezonie 2016/2017. Na początku obecnego sezonu oficjalnie odebrała statuetkę dla najlepszej snajperki na drugim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Dla doświadczonej napastniczki to druga taka statuetka.

inne rozgrywki
*** w dniach 1-4 czerwca w Łodzi na obiektach Szkoły Mistrzostwa Sportowego rozegrany został turniej finałowy Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Młodziczek do lat 13. Nazwa może trochę mylić i nawiązywać do rozgrywek kadr wojewódzkich, ale w tym turnieju rywalizacja dotyczyła rozgrywek klubowych. Złoty medal sezonu 2016/2017 w rozgrywkach Młodziczek U13 zdobyła UKS Ząbkovia Ząbki, która w finale pokonała UKS SMS Łódź 2:0. W meczu o brązowy medal triumfował AZS PWSZ Wałbrzych po pokonaniu Pragi Warszawa. Dla Ząbkovi był to kolejny triumf w tej kategorii wiekowej. W maju klub z obrzeży Warszawy drugi raz z rzędu zdobył złoty medal w dziewcząt U12 w Turnieju Tymbarku.
*** w lipcu reprezentacja Polski kobiet niesłyszących w piłce nożnej rywalizowała w XXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich Głuchych, które odbywały się w Turcji. Nasze reprezentantki nie przegrały żadnego meczu w regulaminowym czasie gry. Kolejno wygrywaliśmy z Wielką Brytanią, Rosją, Turcją, Chinami i w ostatnim starciu grupowym mając już zapewniony awans do finału zremisowaliśmy z Brazylią. W finale Polki zremisowały po 90-minutach gry z Rosją 2:2. Dogrywka nie przyniosła kolejnych goli, więc konieczna była seria rzutów karnych. W tej "loterii" lepsze były jednak Rosjanki. Reprezentacja Niesłyszących kobiet przywiozła z Turcji srebrny medal. To pierwszy i zarazem historyczny krążek wywalczony przez polskie piłkarki w tego typu imprezie.
*** w maju na Majorce odbyły się Mistrzostwa Świata służb mundurowych w piłce nożnej kobiet. Drugi raz w historii imprezy udział w turnieju wzięła kobieca reprezentacja polskiej Policji. Rok temu Polki w swoim debiucie zajęły wysokie 2. miejsce. Teraz było jeszcze lepiej. Nasze Policjantki drugi raz z rzędu dotarły aż do samego finału. Wzięły rewanż za ubiegłoroczną porażkę z Żandarmerią Francuską i zdobyły złoty medal wygrywając 3:0. Polki w całym turnieju były najlepszą drużyną. Mecze rozgrywano na małych boiskach.
*** Polskę na Euro 2017 w Holandii reprezentowały dwie przedstawicielki Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Monika Mularczyk sędziowała mecze jako sędzia główna, a Anna Dąbrowska była sędzią asystentką. Tytuł mistrzyń Europy wywalczyła dość nieoczekiwanie Holandia, która tym samym przerwała hegemonie Niemek, które triumfowały w siedmiu poprzednich turniejach. Holenderki w finale pokonały Dunki 4:2.
*** mistrzostwa Polski U16 w tym roku odbyły się w zupełnie nowej formule. Zamiast turnieju finałowego z udziałem ośmiu drużyn wiosną ruszyła Makroregionalna Liga Juniorek Młodszych, która wcześniejszą jesienią swoje mecze rozgrywała w grupach wojewódzkich, a wiosną w formie 4 grup centralnych. Następnie były ćwierćfinały, półfinały i finał na neutralnym boisku. W finale w Poddębicach piłkarki UKS SMS Łódź tak samo, jak przed rokiem pokonały Medyka Konin. SMS zwyciężył w finale 2:1 po dwóch golach Agnieszki Glinki.
*** w tym roku nie odbył się turniej Coca-Cola Cup. Został on zawieszony przez organizatorów.