Poznań gospodarzem AMŚ

Poznań będzie gospodarzem futsalowych Akademickich Mistrzostw Świata w 2020 roku. To ogromne przedsięwzięcie.

Żeński futsal jest najbardziej rozwinięty na szczeblu akademickim. Niektóre Polskie uczelnie organizują międzywydziałowe rozgrywki, a najważniejszą krajową imprezą halową są Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu w których łącznie z eliminacjami bierze około 40 drużyn. W Europie rozgrywane są Akademickie Mistrzostwa Europy, a globalnie od 2008 roku rozgrywane są Akademickie Mistrzostwa Świata.

W 2020 roku Poznań będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Świata w futsalu mężczyzn i kobiet. Stolica Wielkopolski w konkursie o organizację tej prestiżowej imprezy wygrała między innymi z portugalskim Porto i argentyńskim Buenos Aires. W sierpniu 2020 roku do Poznania przyjadą futsalistki i futsaliści z całego świata.

Akademickie Mistrzostwa Świata należą obok uniwersjad do największych imprez międzynarodowych organizowanych przez Międzynarodową Federację Sportu Uniwersyteckiego (FISU). Odbywają się one cyklicznie co dwa lata (w latach parzystych). Zawodnicy rywalizują dyscyplinach, których nie ma w programie uniwersjad.

Poznań już w 2006 roku był gospodarzem futsalowego Mundialu studentów, a w 2015 roku organizował futsalowe Euro obu płci. Zanim w 2020 roku kolejne Mistrzostwa Świata odbędą się w Poznaniu dwa lata wcześniej zorganizują je także miasto Ałmaty w Kazachstanie. Bezpośrednim organizatorem AMŚ w 2020 roku będzie środowiskowy AZS w Poznaniu.

World University Championship futsal
2008 - Vitória (Brazylia)
2010 - Novi Sad (Serbia)
2012 - Braga (Portugalia)
2014 - Malaga (Hiszpania)
2016 - Goiânia (Brazylia)
2018 - Almaty (Kazachstan)
2020 - Poznań (Polska)

Impreza prawdopodobnie zostanie rozegrana w halach sportowych trzech poznańskich uczelni: Akademii Wychowania Fizycznego, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.