Stagnacja w liczbie klubów

231 klubów wystawiło w tym sezonie swoją drużynę w rozgrywkach seniorskich. To tyle samo co poprzednio.

Od dobrych kilkunastu lat obserwowaliśmy coroczny wzrost klubów piłkarskich, które biorą udział w ligowych rozgrywkach piłkarstwa kobiecego w Polsce. Praktycznie każdy rozpoczynający się nowy sezon był dotychczas rekordowym pod względem ilości klubów i drużyn grających w żeńskich ligach oraz ilości zarejestrowanych piłkarek. W tym roku pojawiło się niestety zjawisko stagnacji, czyli zastoju w rozwoju piłkarstwa ligowego.

Obecnie w Polsce mamy już pięć szczebli piłkarstwa kobiecego na poziomie seniorek. Najwyższą ligą jest Ekstraliga kobiet obejmująca terytorialne cały kraj. Jej zapleczem są dwie grupy I ligi z podziałem na północ i południe. Niżej są cztery grupy II ligi. Najniższą ligą jest zaś III liga, która w tym sezonie jest podzielona na 17 grup. Od roku funkcjonuje także IV liga. Istnieje ona w Małopolsce i na Mazowszu.

W tym sezonie w rozgrywkach ligowych na poziomie seniorskim udział bierze 231 klubów, które na wszystkich szczeblach ligowych wystawiły łącznie 271 drużyn (wliczamy w to rezerwy klubów). Liczby nawiązują do klubów i zespołów, które zgłosiły się do rozgrywek i w sezonie 2017/2018 rozegrały minimum jeden mecz w swojej lidze (od Ekstraligi do IV ligi na trawie). Kilka drużyn już zdążyło się wycofać, ale jak co roku zaliczamy je do ogólnych statystyk.

Przez ostatni rok liczba seniorskich zespołów wzrosła zaledwie o jedną drużynę, a więc o 0,4%. Rok wcześniej ten wskaźnik rozwoju wynosił 9%. Nie zmieniła się liczba klubów. W obecnym, jak i w poprzednim sezonie klubów było tyle samo. Nie oznacza to jednak, że nie powstały nowe kluby. Owszem powstały nowe kluby, ale ilością zastąpiły one jedynie kluby, które upadły przez ostatni rok upadły bądź zlikwidowały żeńskie drużyny.

Niestety minimalny wzrost ilości drużyn i zastój w ilości klubów w bieżącym sezonie nie niesie za sobą optymistycznych prognoz na kolejne lata. Przypomnijmy, iż od nowego sezonu minimalny wiek piłkarek mogących grać w IV i III lidze, czyli na startowym poziomie zostanie podniesiony do 14. roku życia, a za rok zostanie podniesiony jeszcze raz do 15. roku życia co może spowodować mniejszą ilość nowopowstających drużyn ligowych szczególnie w mniejszych miejscowościach.