Pomorze Zachodnie bez koloru

Nie tylko Błękitni. W województwie zachodniopomorskim zwinęła się także Vielgovia Szczecin i Zalew Stepnica.

O 1/4 zmniejszyła się liczba kobiecych klubów i żeńskich zespołów z województwa zachodniopomorskiego w porównaniu obecnego sezonu do poprzedniego. Najgłośniejszym echem odbiło się zlikwidowanie drużyny klubu Błękitni Stargard, który po pierwszej kolejce został wycofany z rozgrywek I ligi i w mieście na otarcie łez pozostała jedynie trzecia liga. Niestety nie jest to jedyna smutna historia...

Tego lata z mapy piłkarstwa kobiecego na Pomorzu Zachodnim zniknął Zalew Stepnica i Vielgovia Szczecin grające przez lata na poziomie III ligi. Zarówno Stepnica, jak i Vielgovia w rozgrywkach III liga kobiet, gr. zachodniopomorska uczestniczyła od czterech lat, więc można powiedzieć, że nie były to jednosezonowe kluby. Zalew Stepnica wcale nie został zgłoszony do rozgrywek, a Vielgovia (dzielnica Szczecina) została wycofana przed rozpoczęciem ligi.

W tym roku kalendarzowym upadły także żeńskie drużyny w Pomorzaninie Nowogard, który grał w III lidze i w kwietniu został wycofany z rozgrywek oraz w Olimpie Gościno, który w końcówce maja przedwcześnie opuścił skład II ligi. Tego roku nie można niestety zaliczyć do udanych pod ilościowym względem rozwoju piłkarstwa kobiecego w tym regionie Polski. Jedną dobrą informacją jest utworzenie nowej drużyny Hetman Recz w powiecie choszczeńskim, choć jedna nowa drużyna na całe województwo to trochę mało.

Sporą czarną plamą jest Koszalin. Drugie co do wielkości miasto w województwie od ponad dekady nie ma żeńskiej drużyny, a cała kobieca piłka regionu środkowopomorskiego toczy się wokół położonej pod Koszalinem - Victorii Sianów - najdłuższej istniejącego klubu w województwie (blisko 20 lat), a ostatnio także wokół UKS Orła 2010 Wałcz odnoszącego sukcesy na arenie ogólnopolskiej w kategorii juniorek.

Prym w swoim województwie wiedzie Olimpia Szczecin grająca od 2014 roku w Ekstralidze, czyli na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w naszym kraju. Szczeciński zespół ma także dwie drużyny rezerw - po jednej w II i III lidze, które nieco ratują statystyki całego województwa. Liczba drużyn na Pomorzu Zachodnim może się jeszcze uszczuplić, jeśli z ligi wycofa się Hattrick Kołobrzeg, a jest to możliwe, ponieważ zespół od dwóch lat nie wygrał żadnego meczu.


województwo zachodniopomorskie

Ekstraliga kobiet
- Olimpia Szczecin

I liga kobiet, gr. północna
-

II liga kobiet, gr. kujawsko-pomorska
- Olimpia II Szczecin
- UKS Orzeł 2010 Wałcz
- AP Kotwica Kołobrzeg

III liga kobiet, gr. zachodniopomorska
- Olimpia II Szczecin
- UKS Victoria Sianów
- Energetyk Junior Gryfino
- Błękitni Stargard
- Hetman Recz
- Fala Międzyzdroje
- Hattrick Kołobrzeg