STO Wróblewska

Asia Wróblewska rozegrała swój setny mecz w Ekstralidze kobiet. Całą setkę zrobiła we Wrocławiu.

Swój mały jubileusz obchodziła ostatnio Joanna Wróblewska. Pomocniczka zespołu AZS Wrocław rozegrała setny mecz w Ekstralidze kobiet. Jubileuszowe spotkanie niespełna 22-letniej zawodniczki przypadło na ostatnią sobotę, kiedy to wrocławianki na wyjeździe zremisowały z UKS SMS Łódź (1:1). Wróblewska swoją setkę miała świętować we Wrocławiu tydzień wcześniej, ale nie mogła, bo musiała pauzować za kartki.

Asia do Ekstraligi trafiła na początku 2012 roku. Przeszła wówczas z drugoligowego MKS Ciechanów do AZS Wrocław. - Minęło ostatnio pięć lat odkąd mieszkam już we Wrocławiu - przyznaje z sentymentem Wróblewska. - Przeprowadzając się z Mazowsza na Dolny Śląsk miałam wówczas ledwo 17 lat i musiałam się usamodzielnić. Dziś Wrocław jest moim drugim domem - dodaje piłkarka, która w AZS od pewnego czasu nie jest tylko zawodniczką, lecz także trenerką młodych futbolistek.

Całą swoją setkę występów na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce 22-latka wypracowała w barwach AZS Wrocław. - Najpierw był trener Kowalski później Szaliński, następnie Rynio, a od tego sezonu Radosław Bella - to też pewien wyznacznik mojego czasu w AZS - uśmiecha się Wróblewska. Oprócz niej w Akademickiej drużynie z Wrocławia sto występów w elicie na swoim koncie ma tylko bramkarka Anna Bocian i kapitan zespołu Monika Koziarska. Spośród wszystkich zawodniczek grających w lidze i należących do "klubu stu" Wróblewska jest najmłodsza.

Który mecz z tej setki najbardziej utkwił w pamięci środkowej pomocniczki z Wrocławia? - Jeden konkretny trudno wskazać. Analizując mój dotychczasowy pięcioletni pobyt we Wrocławiu mogę powiedzieć natomiast, że doskonale pamiętam finał Pucharu Polski w 2014 roku, kiedy to praktycznie przez cały mecz prowadziliśmy z Medykiem Konin 2:0, lecz w samej końcówce straciliśmy wygraną i trofeum. Była to bolesna lekcja pokazująca, że mecz trwa do ostatniego gwizdka - wyznaje Asia.

Oprócz 100 meczów w Ekstralidze i 19 goli Joanna Wróblewska ma na swoim koncie także grę w biało-czerwonych barwach. Przygodę z reprezentacją zaczynała jeszcze jako piłkarka MKS Ciechanów w reprezentacji U17. Później występowała w kadrze U19, której była nawet kapitanem. Rok temu zaliczyła debiut w seniorskiej kadrze, w której jak do tej pory rozegrała 4 mecze, ale ostatnie powołanie otrzymała w ubiegłym roku.