Kraków. Jedyne takie miasto

Piłka nożna na wszystkich możliwych szczeblach rozgrywek. Taka sytuacja jest tylko w Krakowie. Trawa i hala.

Od kilkunastu lat obserwujemy coroczny wzrost klubów piłkarskich, które biorą udział w ligowych rozgrywkach piłkarstwa kobiecego w Polsce. Każdy rozpoczynający się nowy sezon jest rekordowym pod względem ilości klubów i drużyn grających w żeńskich ligach.

Obecnie w Polsce mamy już pięć szczebli piłkarstwa kobiecego na poziomie seniorek. Najwyższą ligą jest Ekstraliga kobiet obejmująca terytorialne cały kraj. Jej zapleczem są dwie grupy I ligi z podziałem na północ i południe. Niżej są cztery grupy II ligi. Najniższą ligą jest zaś III liga, która w tym sezonie jest podzielona na 19 grup. Absolutną nowością jest IV liga. Powstała ona w tym sezonie w Małopolsce i na Mazowszu. W tym sezonie w rozgrywkach ligowych na poziomie seniorskim udział bierze 231 klubów, które na wszystkich szczeblach ligowych wystawiły łącznie 270 drużyn.

Jedynym miastem, które może się pochwalić żeńskim drużynami na wszystkich szczeblach piłkarstwa kobiecego w Polsce jest Kraków. Drużyny ze stolicy Małopolski grają we wszystkich możliwych ligach na trawie oraz także we wszystkich ligach futsalowych. Najważniejszą drużyną jest AZS UJ Kraków grający w Ekstralidze, Wanda Kraków gra w I lidze, Bronowianka Kraków występuje w II lidze, trzecia liga to Prądniczanka Kraków i Progres Kraków natomiast w nowoutworzonej IV lidze rywalizują rezerwy Prądniczanki. Do tego AZS UJ Kraków grał zimą także w Ekstralidze futsalu, a Bronowianka Kraków w I lidze futsalu. Pod względem innych miast bardzo wysoko stoi także mistrzowski Konin, który ma drużyny w Ekstralidze, I, II i III lidze.

Małopolska to najliczniejszy region polskiego piłkarstwa kobiecego. Dziewczyny w tym województwie mogą grać w ligową piłkę nożną aż w 32 klubach. Kluby z Małopolski na wszystkich pięciu szczeblach rozgrywkowych (na trawie) wystawiły łącznie w tym sezonie 39 zespołów. To bardzo dobry wynik tym bardziej, iż Małopolska jest dopiero czwartym województwem w kraju pod względem liczby ludności.

zdjęcie - futmal.pl